İstiridye Mantarı Hangi Ortamlarda Yetişir?

İstiridye Mantarı Hangi Ortamlarda Yetişir?
7 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 11.295 kez okundu.

İstiridye mantarı hakkındaki sorulara uzmanından soru cevap şeklinde bilgiler aldık. Buyrun: İstiridye mantarı nedir?

İstiridye mantarı doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar türlerinden bir tanesidir. Ve bunun kültür ortamında yetiştirilebilen ender türlerinden birtanesidir aynı zamanda. Doğada yenilebilir ve kültürel ortamda yetiştirilebilen ender türlerindendir. İstidye mantarı kütlesinde %95 oranında su bulunur.

İstidye mantarı hangi ortamlarda yetiştirilebilir? Hastalık barındırır mı?
İstiridye mantarı son baharda yetişmesi dolayısıyla %80-90 nem ortamında yetişir. Kuluçkasıda karanlik olmakla beraber kuluçka sonrasi gunde 5-6 saat Floresan ışığa ihtiyaç duyar. Kapalı depoda yapılan yetistiriciliklerde havalandırma verim açısından çok önemlidir.Oda ısısı kuluçkada 20 hasatta ise 16 derece ister.

Doğadaki en zehirsiz mantar türüdür. Doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir. Birçok kanser türünün tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır.

Ülkemizde istidye mantarı tanınırlık durumu nedir? Üretim tüketim arasındaki dengesizlik girişimciler açısından bir fırsatmıdır?
Bu mantar en yaygın İstanbul olmak üzere tüm büyük şehirlerde tanınmaktadır.10 yıllık bir süredir üretilmekte ve yavaş yavaş tanınmaya başlanmıştır. Evet bu mantar çeşidinin üretimi girişimciler açısından bir fırsattır. Burayı tıklayarak bu konu hakkındaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Etiketler:

Reklam
İstiridye Mantarı Hangi Ortamlarda Yetişir? Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. ali buyukmumcu diyor ki:

  İstiridye mantarı üretimi yapmak istiyorum. 300 metrekare alanı 3 e bölerek yetiştirmek istiyorum. bu konu hakkında değerli desteklerinizi bekliyorum. Ayrıca bina hariç söz konusu alan için demirbaş maliyetim ile üretim esnasında meydana gelebilecek tüm aylık maliyet konusunda bilgilendirmelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Ali bey
   Gün içerisinde arkadaşlarımız tarafından aranacaksınız.
   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 2. halit samet taşcan diyor ki:

  İstiridye mantarı üretimi yapmak niyetindeyim. Aylık münasip bir gelir elde etmek için bir iş arıyorum. Bu konu çok ilgimi çekti. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim? Bunun yanında temel ihtiyaç malzemeleri ve gelir gider konusunda da yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim. Kolaya gelsin.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Halit Samet Bey

   İnternet sitemiz aracılığıyla tarafımıza yolladığınız e-maile istinaden size cevaben yazıyoruz.
   Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
   Mantarlar ​kon​​usunda​ ​görüşmek için Telefon numaranızı ​tarafımıza iletir misiniz lütfen.​​

   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 3. Yunus incemehmetoğulları diyor ki:

  İyi günler
  Ben bu işi Antalya bölgesinde yapmak istiyorum. Bu iş için ne kadar bir alan gerekli ve nasıl bi ortam olması gerekiyor. Başlarken ne kadar bir masrafı yapmak gerekiyor ve aylık getirisi ne kadar oluyor? Ayrıca bu iş için nasıl ve nerde kurs görebilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Yunus Bey
   Antalya bölgesinde mantar yetiştiricilik kursunu nerde alabileceğinizi bilemiyorum. Bu konuda bölgenizde bulunan Üniversitelere başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Mantar yetiştiriciliği için düzenlenen kurslar var fakat resmi prosedür açısından çok gerekli kurslar değildir. Bu konuda Yalova Bahçe kültürleri Mantarcılık bölümü gerçekten faydalı bilgiler vermektedir. Diğer kursları hiç bir tanesi işe yaramamaktadır. Kurs kayıt parası almak için düzenlenen etkinlikler kahvehane muhabbeti kıvamında geçmektedir. Elde edeceğiniz sertifika sadece bir kağıt parçası olacaktır. Henüz mantar yetiştiricilik için herhangi bir kurs bitirme zorunluluğu yoktur. Resmiyet açısından size hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Devam edeceğiniz kurslarda pek bir şey öğrenme şansı elde edemeyeceksiniz. Üreticiliğe heveslenmiş yeni girişimciler gittikleri kurslarda gerekli bilgiyi alamamaktadırlar.

   Yetiştiricilik için profesyonel birisinden bilgi almak ve yardım almak çok önemlidir. Karşılaştığınız herhangi bir sorunda bir kişiye danışmak zorundasınız. Bir bilenle irtibatta olmak çok Önemlidir. İnternetten elle diyeceğiniz bilgiler yetiştiriciliği için yeterli olmayacaktır. İnternette yanlış olan çok bilgiye rastlayacaksınız. Doğruyu yanlıştan ayırt edebilecek ehliyetine sahip olmadığınız için hatalar yapmanız kaçınılmaz olur. Sadece bu sebepten dolayı bile bir danışmana ihtiyacınız olacaktır.

   İnternet sitemiz aracılığıyla tarafımıza yazdığınız e-maile istinaden size cevaben yazıyoruz. Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
   Sizinle görüşmek için Telefon numaranızı ​tarafımıza iletir misiniz lütfen.​​

   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 4. Seydi Demirbaş diyor ki:

  Merhaba
  Mantar yetiştirme işletmesi açmak istiyorum. İstiridye mantarının yetişme süresi nedir? Yetiştirilen mantarların hangi alanlara satışı mevcuttur?
  Mantar üretimi yapılırken hangi aşamalardan geçiyor?
  Bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

 5. caner diyor ki:

  İyi akşamlar,
  Bende istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Ek iş olarak yetiştirecek yerim mevcuttur. Acaba kışında yetiştirebilir miyim? Yardımcı olur musunuz? 5 kg tohum kaç TL’dir?

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Caner Bey
   Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
   İstiridye Mantar Miseli Kilosu 5 TL’dir. Paketlerimiz 5’er kiloluktur.
   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 6. ümit danışman diyor ki:

  Merhaba
  500 metre kare bahçem var. Ek gelir sağlamak için araştırma yapıyordum ve mantar yetiştiriciliği ilgimi çekti. Bana bu konuda destek verir misiniz? Nerede, hangi alanda, nasıl yetişir veya yetiştirilir? Kime satılır? Kimden tohum alınır? Gibi konularda bilgisi olan varsa; desteklerinizi bekliyorum.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba
   İstiridye mantar üretiminin her aşamasında sizlere adım adım destek ve yardımcı olmak isteriz. Her konuda bizlere danışabilirsiniz. Eğer ki bizleri işletmemizde Denizli’de ziyaret etmek isterseniz, ziyaretinizi memnuniyetle bekliyoruz. İstiridye mantarını istediğiniz her yerde yetiştirebilirsiniz. Yeter ki şartları sağlayın. Şartların sağlanması da zor değil. Üretimini yaptığınız İstiridye mantarlarınızı bize göndermeyeceksiniz; sizin bölgenizde satışını yapabilmeniz için mantar alım satımı yapan ve size en yakın mantar toptancılar ile sizleri görüştürüyor ve satış anlaşmanızı yapmanızı sağlıyoruz
   İstiridye mantar miseli kilosu 5 TL. Ve Paketlerimiz 5’er kiloluktur. Sitemizden telefon ile istiridye mantar miseli sipariş edebilirsiniz. 0850 304 70 76 veya 0532 465 47 89 numaralı hatlardan size yardımcı olunacaktır.

   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 7. Hüseyin KILIÇ: diyor ki:

  bilgi almak istiyorum lütfen irtibata gecermisniz

 8. Recep diyor ki:

  Lütfen bana yardım edin.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Recep Bey

   Personelimiz her konuda tarafınıza bilgi vermek için sizi 48 saat içerisinde arayacaktır, bilginize.
   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 9. ahmet uzun diyor ki:

  İstiridye mantarı yetiştirmek istiyorum. Bursa’da yaşıyorum Yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Ahmet Bey,
   İstiridye mantar üretiminin her aşamasında sizlere adım adım destek ve yardımcı olmak isteriz. Her konuda bizlere danışabilirsiniz. Eğer ki bizleri işletmemizde Denizli’de ziyaret etmek isterseniz, ziyaretinizi memnuniyetle bekliyoruz. İstiridye mantarını istediğiniz her yerde yetiştirebilirsiniz. Yeter ki şartları sağlayın. Şartların sağlanması da zor değil. Lütfen tarafımıza ulaşınız.
   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 10. murat diyor ki:

  Merhaba
  200’ün üzerinde kayın kütüğü mayaladım. Miseller tuttu ve ilk verim mantarı 4 ay sonra başladı. Her birinden az biraz aldım. Toplamda 9 ay geçti ve Klima ortamında olmasına rağmen artık ürün alamıyorum. Kütüklerde biraz da olsa bazılarında yeşil küf var. Verenlerde birkaç santim çapına erişiyor ve büyümeden kuruyor yada hiç çıkmıyor. Islatıyorum, nemini korumaya çalışıyorum fakat sonuç yok.
  Miselleri sizden almadım ama sizden bilgi istiyorum. Misseller bozulmuş olabilir mi?
  Misel faturamda hk35 yazıyor ve başkada bir bilgi yok? Hiçbir açıklama gönderilmedi. Aradığım da ise yardımcı olmadılar.
  Sıkıntı sizce ne olabilir?
  Sıcak havalarda daha iyi veriyordu. 23-28 arasında iyi mantarlar aldığım oldu. 20 C derece’nin altına inince daha ürün alamaz oldum. 120 metre karelik, hazır durumda yerim var. Torba sistemine dönmek daha mı mantıklı? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Murat Bey
   Kayın kütükleri yaklaşık 7 yıl boyunca verim verirler. Bu mantar oluşumu mevsimsel şartlara bağlıdır. Kışın veremezler. Vermemesi normaldir. Almış olduğunuz mantar miselleri belirttiğiniz ısı değerlerinde verim verir. Oysa bizler Türkiye Floryasına adapte olmuş güçlü bir ırk İstiridye mantarı miseli üretiyoruz. Bilmeden sizler Türkiye için uygun olmayan Avrupa ülkelerinde üretilen miselleri normalden daha pahalıya satın alıyor ve buna benzer durumlar ile karşılaşıyorsunuz. Bizden İstiridye mantar miseli yani mantar tohumu alan tüm Müşterilere uygulamayla alakalı bir evrak gönderiyoruz. Bu evrakta tüm uygulama yöntemleri belirtilmiş durumda. Sizin kullandığınız Misel için söyleyebileceğim tek şey, Bahsi geçen tohum türü kesinlikle Türkiye için uygun değildir. Fakat merak etmeyiniz dediğim gibi bahar aylarında tekrar mantar vermeye başlayacak. http://www.mantartohumu.com sitesinden misel alımlarınızı yapabilir ve Bizleri Müşteri hizmetleri telefonlarından arayarak her konuda yardım alabilirsiniz. : 0850 304 70 76 Gsm : 0532 465 47 89
   Torba sistemine üretim yapmak tabi ki daha fazla mantarı en kısa sürede üretme yöntemidir.

   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

 11. Sevinç kesifoglu diyor ki:

  Merhaba
  Ben günlerdir istiridye mantarı üretimi yapmak için araştırma yapıyorum. En kısa sürede yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. seoadmin diyor ki:

   Merhaba Sevinç Hanım
   Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İstiridye mantar yetiştiriciliği konusunda tam destek vermek isteriz.
   Personelimiz her konuda tarafınıza bilgi vermek için sizi 48 saat içerisinde arayacak.
   SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak

Sayfa başına git