İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Bitkisel Atıklarla İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Bitkisel Atıklarla İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Testleri yapılan diğer mantar türlerine göre yetiştirilmesinde daha az seçici olan ve birçok hastalığa tedavi olabilen istiridye mantarı yetiştirmek ülkemizde son yıllarda oldukça fazlalaşmıştır. İstiridye mantarının içinde ki besin değerlerinin diğer mantar türlerine oranla fazla olması, kompost fermantasyonu gerektirmemesi ve toprağa ihtiyaç duymaması üretimini kolaylaştırmıştır. Mevsim şartlarına göre istiridye mantarı türlerinden hangisini yetiştirmek istediğinize karar verebilirsiniz. Çünkü mesela sajor- caju mantar tohumları 30 C derecede şapka oluşumunu sağlar ve 35 C dereceye kadar dayanıklıdır bu mantar çeşidinin yaz aylarında üretilmesi daha uygundur. Fakat istiridye mantar tohumu, gelişim döneminde 22 – 24 C dereceye ihtiyaç duyar ve şapka oluşumu için 16 C derece ister.

Yetiştirilmesi bakımından beyaz mantarlara göre daha kolay olan istiridye mantarı farklı üretim teknikleriyle çoğaltılabilir. Genellikle istiridye mantarı yetiştirmek için ağaç kütükleri ve bitkisel atıklar kullanılarak üretimi sağlanır. Bitkisel atıklar kullanılarak istiridye mantar üretiminde; saman ( buğday sapı ), çeltik sapı, fındık kabuğu, pamuk telefi, mısır koçanı, çay posası, buğday kepeği, kayın, kavak, meşe, selvi ağaçlarının talaşları, pirinç kavuzu gibi maddeler kullanılabilir. Bitkisel atıklarla evde mantar yetiştirmek isteyenler için üretim sürecimizi anlatacağız.

Bitkisel Atıklarla İstiridye Mantar Üretimi

Araştırmalara göre istiridye mantarının bitkisel atıklarla üretimi sonucunda en çok verim alınan malzemeler şunlardır;

%90 buğday samanı ve %10 buğday kepeği

%60 buğday samanı ve % 40 mısır koçanı

Evde mantar yetiştirmek isteyenler için bizlerde daha çok 1 numaralı olan %90 buğday samanı ve %10 buğday kepeği uygulamasını tavsiye ediyoruz. Bitkisel atıklarla istiridye mantar üretimi için 9 kg buğday samanı ve 1 kg buğday kepeği karıştırarak elde ettiğiniz karışımı bir tencerede 90 dakika boyunca haşlayarak bir kenara koyuyor ve suyunu süzülmeye bırakıyorsunuz. 300 – 500 gram istiridye mantar miseli temin etmeniz bizim için yeterli olacaktır. Daha sonra büyük bir kalın çöp poşetinin dibine bu karışımdan 10 cm kalınlığında bir tabaka oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz tabakanın üzerine misel dediğimiz mantar tohumlarından serpiştiriyorsunuz ve tekrardan üzerine buğday samanı karışımından bir tabaka oluşturuyorsunuz. Bu tabaka üzerine misele yayıyorsunuz. Tekrar katman ve tekrar misele derken elinizdeki karışım bitene ve en üst kısımda buğday samanı karışımı kalacak şekilde uygulamayı bitirip poşetin ağzını bağlıyorsunuz.

 

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.