Devlet desteğiyle kurduğu tesiste ‘istiridye mantarı’ yetiştiriyor

Önemli Not: Hibe danışmanlığı ve hibe hakkında bilgimiz yoktur. Bu konu için lütfen bizleri aramayınız, sadece mantar satışı, mantar tohumu (misel) satışı, ve girişimcilere danışmanlık konusunda hizmet veriyoruz. Hibeler için lütfen Tarım bakanlığından yada bulunduğunuz ilin Tarım il müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.”

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşayan Mustafa Baş adıyla adeta kırmızı ete rakip olan İstiridye Mantarı yetiştiriciliğinde devletin hibe desteğiyle kendi tesisini kurarak işinin patronu oldu.

İstiridye mantarı yetiştiriciliğiyle ilgili yaklaşık 1 yıldır ciddi araştırmalar yaptığını vurgulayan Baş, eşi Mesude Baş ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Desteklemeleri kapsamında Genç Çiftçi projelerinin desteklenmesi programına projelerini sundu. Projeleri kabul gören Baş çifti aldıkları 30 bin TL’lik devlet hibesiyle Avdan Mahallesi’ne İstiridye Mantarı tesisi kurarak üretime başladı ve ilk ürünlerini de aldı. İstiridye Mantarı ile ilgili birçok araştırmalar yaptığını dile getiren Mustafa Baş, tesisinin 100 metrekarelik alandan oluştuğunu belirterek, “Yaklaşık 1 komposun başlaması ve toplanacak hale gelmesi 2 ayı buluyor. Yani 60 günde başlangıç ve bitiş oluyor. Yılda 6 defa ürün alınıyor. Bu tesisten yılda yaklaşık 4 ila 5 aton arası ürün alacağım. İstiridye Mantarımız kompost denilen çuvala benzer alanın içinde çeşitli metaryeller var. Saman, darı küspesi, pamuk küspesi ve kayın talaşının karışımıyla elde edilen bir üründür” diye konuştu.

Kırmızı ete rakip

İzmir Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksek Okulu Mantarcılık Programı tarafından tesisten numune alındığını söyleyen Baş, “Tesisi kurulduktan sonra İzmir Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksek Okulu Mantarcılık Programından numuneler aldılar. İstiridye Mantarının protein değerleri kırmızı et ile eşdeğer olduğu sonucunu gördük. İstiridye Mantarı yetiştiriciliğini herkese öneriyorum. Bu konuda da tecrübelerimi paylaşırım” dedi.

Hedef 2017’de 300 metrekare

İşlerini daha büyütmeyi planladığını sözlerine ekleyen Baş, “İşimi daha da büyütmeyi planlıyorum. İstiridye Mantarının kompostunun yetiştirilmesiyle alakalı çalışmalarımız var. Burada Soma İlçe Tarım Müdürlüğü’nün destekleri çok büyük. Hedef 2017 yılına kadar tesisin alanını 300 metrekarelere kadar çıkarmak. Şu ana kadar 45 bin liralık yatırım yaptım” diye konuştu.

Talebi karşılamakta zorlandığını dile getiren Mustafa Baş, ilk ürünlerinden sonra aşırı talep yaşadığını belirterek, “Kilogramı 7 lira ile 10 lira arasında değişiyor. Büyük alışveriş marketleri de talepte bulundu” dedi.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

6 yorumlar

 1. Beni ararsanız sevinirim.

 2. İstiridye mantarı yetiştirmek istiyorum. Yerim var ama mantarı nasıl satabilirim. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Tufan Bey
   Ürün, satış, pazarlama, yetiştirme, yer seçimi, işletmenin kurulması ve hazırlanması, eğitim ve destek gibi konularda size detaylı bilgi vermek için bir Ziraat Mühendisimiz sizi 48 saat içinde arayacak.

 3. Selamın Aleyküm,
  İstiridye mantarı ile ilgili televizyonda malumat gördüm.

  Sorum şu ki Siz Azerbaycanda tesis kurabilir miyim?
  Ve eğer istiridye mantarını Azerbaycanda yetiştirsem onu Türkiyede satabilir miyim?

 4. Merhaba istiridye mantarı tesisi kurmak istiyorum sizinle iletişime geçme şansım var mı? Bilgi almak için beni arayınız lütfen.

 5. Merhaba
  Bodrum katta yaklaşık 100 m2 alanda istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Başlamak için kurulumu nasıl yapacağım? ürettiğim ürünü nereye yada kime satabilirim? yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.