mantar çeşitleri

En Çok Üretilen Mantar Çeşidi

En Çok Üretilen Mantar Çeşidi

Mantar üretimi son yıllar da oldukça tercih edilen bir gelir kaynağı durumuna gelmiştir. En çok tercih edilen mantar ise istiridye mantarı üreticiliği olup, bunun sebebi de oldukça iyi ekonomik kazanç getiriyor olmasıdır. Tüketici tarafından da pahalı olan ete alternatif olması dolayısıyla ile çok fazla tercih edilmektedir. Kavak mantarı olarak da bilinen bu mantar kavak ağacı altında yetişmektedir. İstiridye mantarının kavak ağacı altında yetişmesinin sebebi kavak ağacındaki selülozdan belenmesidir ve oksijen ile nem olarak kavak ağacının oldukça uygun olmasıdır. İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde de bu ortam koşullarının sağlanması gerekecektir. İstiridye mantarı oksijeni oldukça çok seven bir mantardır. Bu yüzden havalandırma üretim de oldukça önemlidir.

İstiridye Mantarı Üretim Koşulları

İstiridye mantarı için üreticilerin gerekli ortam koşullarını sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar ise bol oksijenli ve nemli alan, selülozun bulunduğu ham madde ve kompost karışımıdır. Kompost denilen ham madde karışımında mantar tohumları bulunur. İstiridye mantarı bu tohumlardan meydana gelmektedir. İstiridye mantarı için oksijen çok önemli olduğundan dolayı; oksijensiz kalacak olur ise yaprakları havaya kalkacak ve sapı uzayacaktır. Bu tarz bir durum ile karşılaştığınızda havadaki oksijen mantara yetersiz gelmiş demektir ve hemen havalandırma yaparak oksijeni artırmanız gerekecektir. Bir de kayın mantarı olarak istiridye mantarının bir çeşidi üretilmektedir. Bu kayın mantarı da kavak ağacında yetişmektedir ve istiridye mantarı ile aynı ortam koşullarını istemektedir.

İstiridye Mantarı Üretimi ve Satışı

İstiridye mantarı için gerekli ortam koşulları eksiksiz sağlandığında üretim safhasında oldukça iyi olgunlaşmış mantarlar elde edersiniz. Mantar üreticiliği konusunda istiridye mantarı oldukça kısa bir süre de yetişmektedir. 20 gün içerisinde bu mantarlar olgunlaşır. Olgunlaşan mantarın hemen toplanması gerekmektedir. Bunun sebebi ise mantarın spor üretmeye başlamasıdır. Bu yüzden diğer mantarlara da zarar vermemesi için bu mantar olgunlaştıktan hemen sonra toplanmalıdır. Mantarlar toplandıktan sonra kilo kaybı yaşar. Bunun olmaası için mantarın en fazla 2 gün içerisinde satışının yapılması gerekmektedir. Bu yüz den oldukça kısa bir süre de satışı yapılmalıdır. Aksi durumda kilo kaybı olacağı için müşteriye o anki kilosu ile satış yapmak durumunda kalacaksınız.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.