istiridye mantarı

En Taze Haliyle Sadece Erk Mantarcılık’da

İstiridye mantarı üzerinde lamelleri bulunan keyifle yiyebileceğiniz lezzetli bir mantar çeşididir. Bu etkileyici mantar türü. Geçmiş dönemlerde Boticelli’nin , Venüs’ün Doguşu’nda resmettiği gibi gastronomide olduğu kadar sanatta da bir çok, resimlerde bile karşımıza çıkar. Üç sekizyüzden fazla çeşidiyle, farklı şekliyle, dağlarımızın en nadide canlılarından biri olan istiridye mantarı, şeflerin de vazgeçilmez ürünüdür.  Üzerinde oluklu lamelleri bulunan son derece lezzetli bir orman mahsulüdür. Aynı zamanda dünyanın en uzun canlılarındandır.

Yaprağının şekli ise onu özel kılmaktadır. Yaprağını ikiye ayırdığınızda ortaya çıkan ve tombul bir inciyi andıran bu leziz et, protein bakımından zengin, yağ ve karbonhidrat oranı ise düşük olduğundan bir çok şef için en vazgeçilmez Lezzet ürünüdür. Yetiştiricilik dönemi sona edikten sonra değişik pişirme teknikleri kullanarak birbirinden farklı lezzetler elde etmek mümkün. Örneğin tavada pişirilirse, şeker ve amino asitlerin ortaya çıkıp maillard reaksiyonu gerçekleşir ve etin üzerinde karamelize, leziz bir tabaka oluşması sağlanabilir. Bu ve benzeri örneklerle, dünya mutfaklarında klasik ve modern tarzda tabaklar hazırlanabilir. Sizlere, Türk mutfağına uyarlanmış istiridye mantarı ızgara edilerek beğendi ile birlikte sunmayı öneriyorum.

 

 

Buna da Göz Atın

istiridye mantarı

İstiridye Mantarının Kuluçka Dönemi

Kuluçka Dönemi Hakkına Detaylar Öncelikle yetiştirilecek istiridye mantarlarının üretim sistemi belirlenmelidir. Piramit, Askı yada ranza sisteminizi kurduktan sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir