evde ek iş istiridye mantarı

Evde Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği

Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Mantar yetiştiriciliği önem kazandıkça, belediyeler tarafından kurslar açılarak halka mantar yetiştiriciliği ve mantar tohumu nasıl saklanır konusunda eğitim verilmeye başlandı. Birçok iş arayan insana ve özellikle ev kadınlarına bir ek iş fırsatı sağlayan mantar yetiştiriciliği çok ilgi çekmektedir.

Bilinçli Mantar Yetiştiriciliği

Ek iş olarak mantar yetiştiriciliği yapmayı düşünen kişilerin bu konuda bilinçlenmesi ve konuyu iyi öğrenmesi gerekir. Eğer hazır kompost ve tohum kullanılmayacaksa, bunların nasıl hazırlandığının çok iyi öğrenilmesi şarttır. Mantarın kalitesini kompost ve misel belirler.

evde ek iş

Eğer evde mantar yetiştirmek için istiridye mantarı düşünülüyorsa, öncelikle kompost hazırlamak gerekir. İstiridye mantarı kompostu saman ve talaş kullanarak hazırlanabilir.

Mantar Yetiştirmek İçin Gerekli Olan Alan

Evde mantar yetiştiriciliği yapıp para kazanmak düşünülüyorsa ortalama 100 metrekarelik bir alan başlangıç için yeterli olacaktır. Eğer eviniz bir bodruma sahipse, bodrumlar mantar yetiştirmeye çok uygun alanlar olarak kabul edilir. Kapalı balkonlar da kullanılabilecek alanlardır.

Ek iş olarak evde mantar yetiştiriciliği yapmaya başlamak için gereken sermaye oldukça düşüktür.

istiridye mantarı evde ek iş

Mantar üretmeye karar veren kişiler nemli bölgelerde oturuyorlarsa çok daha kolay üretim yapabilirler. Bodrumlar nemli ortamlar oldukları için mantar yetiştirmeye uygun kabul edilir. Eğer kuru bir bölgede yaşanıyorsa, odanızda sis makineleri kullanmalısınız.

Ortamın ısısının da ayarlanması gerekir. Mantarların kuluçka döneminde ortamın ortalama 25 C derece olması gerekir. Miseller filizlendikten sonra ise 10-15 C derece arasında olmalıdır. Bu ısı derecelerini sağlayacak bir klimaya ihtiyaç olacaktır. Ayrıca muntazam havalandırma sağlayacak bir havalandırma fanı da gereklidir. Uygun ortam sağlandıktan sonra istiridye mantarı üreterek gelir elde etmek çok kolay olacaktır. Isı, nem ve havalandırma sağlandıktan sonra, kaliteli verim almak mümkün olacaktır.

 

Buna da Göz Atın

Mantar Miseli Nasıl Üretilir

Mantar Miseli Nasıl Üretilir?

Mantar Miseli (Tohumu) Nasıl Üretilir? İşte Detaylar… Mantarcılık son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir. Mantar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir