evde mantar yetiştirme

Evde Mantar Hangi Ortamda Yetişir

Evde Mantar Hangi Ortamda Yetişir

Popülaritesi yüksek olan mantar yetiştirme işini yapmak istiyorsanız ve bir tesise sahip değilseniz evinizde de kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Geçmişten günümüze vazgeçilmez besleyici olan mantar, artık üretimi ile yeni istihdam alanları inşa ediyor. Son derece organik ve besleyici olan istiridye mantar yetiştirme için lazım olan 3 ana malzemeyi temin ettikten hemen sonra yetiştiriciliğe başlayabilirsiniz. Öncelikle ağaç talaşı temin etmelisiniz, ağaç talaşını marangozlardan veya yapı marketlerinden satın alabilirsiniz. 2. Ana malzememiz olan misel ( mantar tohumu ) temin etmeniz gereklidir. Miseli www.mantartohumu.com sitesinden sipariş verebilirsiniz. En küçük paketleri 5 kilogram olarak satışa sunuluyor. Miselinizi aldıktan sonra son malzeme olarak evinizde kullandığınız büyük battal boy siyah bir çöp poşeti temin ediniz. Malzemelerinizi tamamladıktan sonra saman karışımızı büyük bir tencerede 90 dakika yada düdüklü tencerenizde 20 dakika haşlayınız ve suyunu süzerek soyutunuz. Akabinde siyah çöp poşetinin dibine 10 cm kalınlığında malzemelerinizi seriniz, üzerini misel mantar tohumlarını ince tabaka halinde yayınız. Daha sonra tekrardan malzemelerinizi seriniz ve tekrar misel tohumları, tekrar malzemelerinizi tekrar misel işlemlerini tekrarlayınız. Bu işlemleri yaparken malzemelerinizi tabakasını seriniz. Bu işlemleri malzemeleriniz bitene kadar tekrarlayınız, en üst kısımda son tabaka malzemelerinizi kalacak şekilde doldurduğunuz büyük boy çöp poşetinin ağzını bağlayınız.

Hazırlanan Poşeti Nasıl Muhafaza Edeceksiniz

Hazırladığınız poşeti evinizde kapalı bir balkon varsa yağmur, yaş görmeyeceği bir köşesinde muhafaza edebilirsiniz. Kapalı balkonunuz yoksa banyonuzda yetiştirebilirsiniz. Banyonuzda da ıslak olamayan ve ışık görmeyecek bir kenara koymanızı tavsiye ederiz. Mantar poşetinize 20 gün hiç dokunmadan bekleteceksiniz. İstiridye mantarı yetiştirme için hazırladığınız kompostun içinde saman, talaş ve mantar tohumları birleşerek üretime geçmeye başlayacaklar. Poşeti hazırlarken malzemeleriniz nemli olduğu için 20 gün boyunca tekrar nemlendirmeye ihtiyaç duymazlar. Oda ısısı takribi 22 – 24 C derece olması tavsiye edilir.

Mantarların Oluşumu

20 günün sonunda poşetin kenarlarını bıçak veya jilet yardımıyla delikler açınız. Poşetin hazırlanışından yaklaşık 30 gün sonra bu deliklerden mantarlar çıkmaya başlayacaktır. Çıkan mantarlardan olgunlaşanları toplayabilirsiniz, topladıkça deliklerden yeniden mantarlar çıkacaktır. Hazırladığınız poşetten 3 – 4 ay boyunca verim almanız mümkündür. Önemli bir nokta, verim almak istiyorsanız malzemeyi sürekli kontrol ederek kuruma yaptığı zamanlarda nemlendirmeniz gereklidir. Nemlendirme işlemini açtığınız deliklerden yapabilirsiniz. 4. ayın sonunda kompostunuz üretim yapmayı bitirecektir, 4. ayın sonunda tekrar bir poşet hazırlayacak evde mantar yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

3 yorumlar

  1. bu ürettiğimiz mantarları kime satacağız alıcı varmıdır ve kaç firma vardır

  2. Şile bölgesinde mantar üretimi yapmak istiyorum. Gerekli yardımı kimden sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.