evde mantar yetiştirme

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir

Son yıllarda ülkemizde oldukça popülerleşen mantar yetiştiriciliği artık evlerimize kadar girmiş durumda. Yetiştiriciliği oldukça kolay olan büyük çaplı mantar yetiştirme işine devlet tarafından desteklerde verilmeye başlandı. Peki evde mantar nasıl yetiştirilir, sizde mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bunun için bir tesise sahip değilseniz evde mantar yetiştirme işlemini sizin de yapabilirsiniz bunu sizinle paylaşacağız. Evlerinizde organik ve vitamin mineralleriyle besleyici olan mantarı çok ucuz maliyetlere üretebilirsiniz. İstiridye mantarı dediğimiz bir diğer ismi kayın veya kavak mantarı denilen popüler besleyici mantar üretimini yapmak için gerekli malzemeleri temin ederek hemen yetiştiriciliğe başlayabilirsiniz.

Evde Mantar Yetiştirmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

Evde mantar yetiştirmek isteyenler öncelikle misel dediğimiz mantar tohumunu temin etmeniz gereklidir. Mantar yetiştiriciliği için lazım olan miseli internetten temin etmeniz mümkündür. Kaliteli tohum satan bir firmanın internet satış sitesinin adresi şöyle www.mantartohumu.com buradan alabilirsiniz.

  • Ağaç talaşı
  • Misel ( mantar tohumu )
  • Çöp poşeti

Ağaç talaşını yapı marketlerden veya marangozlardan temin edebilirsiniz. Satın alacağınız talaşın biraz daha ince yapılı olmasına dikkat ediniz. Evde mantar yetiştirmek için bize 10 kg. ağaç talaşı lazım. Misel dediğimiz mantar tohumundan ise 300 – 500 gram arası, 10 kg.’lık ağaç talaşı için yeterli olacaktır. Çöp poşeti ise en büyük boy ( battal boy ) ve siyah renk tercih ediniz.

Evde Mantar Yetiştirmek İçin Malzemelerin Hazırlanışı

İstiridye mantarı yetiştirme kararı aldıysanız ve malzemelerinizi tamamladıysanız, öncelikle ağaç talaşını 90 dakikalık bir sürede buhardan yada haşlama işleminden geçiriniz. Soğutup suyunu süzünüz ve battal boy siyah çöp poşetimizin dibine kalın bir tabaka halinde yaklaşık 10 cm kadar seriniz. Talaş tabakasının üzerine misel dediğimiz mantar tohumunu ince tabak halinde yayınız. Tekrardan üzerini talaş ile kapatınız. 2. Kez kapattığınız talaş tabakası önceki sefere göre daha ince olmalıdır. Talaş üzerine tekrar misel yayınız. Tekrar talaş ( 5 cm kalınlıkta ) tabakası oluşturunuz ve üzerine tekrardan ince tabaka halinde misel yayınız. Bu şekilde bütün talaşımızı biterine kadar katman katman talaş üzerine miselleri dağıtınız. En üstte yine ağaç talaşı olacak şekilde ayarlayınız. Şimdi artık poşetin ağzını kapatarak, bağlayınız.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir yorum

  1. Bağladık bağladıktan sonra ne ‘olacak toplarken nasıl topliyacagiz ve ne kadar sürede topliyacagiz benim bi yakinimda d vitamini eksikligi var sürekli temin edebilmek için mantar yetiştirip kurutacagiz bana evde mantar yetiştirme hakkında bildiğiniz ne varsa bildiklerinizi anlatırsaniz çok memnun olurum size de çok dua ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.