Evde Mantar Üretimi

Evde Mantar Üretimi

Evde Mantar Üretimi İçin Ne Gerekir

İstiridye mantar yetiştiriciliği son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça rağbet görmektedir. Ev hanımı olan ve çalışmayan kadınlarında fazlasıyla rağbet gösterdiği evde mantar yetiştirme işi oldukça basit bir kurulumla yapılmaktadır. Eğer sizde evinizde işe gitmeden bir üretim yapmak istiyorsanız bunu hem para kazanmak için hem de hobi için yapabilirsiniz. Evde mantar yetiştirme için internet sitemizden hobi setlerinden birini satın alabilir veya bizim vereceğimiz tarifler ile evinizde kompostlar oluşturarak üretime geçebilirsiniz.  Evinizde kolaylıkla üretime geçebileceğiniz bu üretim için çok kolay temin edebileceğiniz 3 malzeme gereklidir.

Evde Mantar Üretimi İçin Gerekli Malzemeler

10 kg talaş (çam ağacı olmayacak)

Çöp poşeti

250 gram mantar miseli

Tercihinize göre küçük bir araştırmadan sonra talaş veya buğday karışımları satın  alabilirsiniz. Talaş ve buğday samanı arasındaki fark yetiştirilecek ortama göre verim farklılığıdır. Sizde yetiştireceğiniz alanın hava şartları ve sizin de ulaşma imkanınıza göre ağaç talaşı veya buğday samanı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mantar yetiştirme için ana malzeme olan bu maddeyi değişik karışımlardan da kulanabilirsiniz. Sizde yaşadığınız ortama göre bulabileceğiniz malzemeler doğrultusunda karışım hazırlayabilirsiniz.  Çöp poşeti ise marketlerde satılan battal boy dediğimiz büyük boy tercihen siyah çöp poşetleridir. Bu malzemeleri temin ettikten sonra kompost hazırlayabilirsiniz.

Evde Mantar Yetiştirmek İçin Kompost Hazırlanışı

Seçtiğiniz karışımlardan birini poşetin dibine kalın bir tabaka halinde yerleştiriniz. 10 cm kadar olması gereklidir. Daha sonra talaşın üzerini 1 avuç mantar misellerini serpiştiriniz. Üzerine tekrar talaş veya buğday ile kapatarak, tekrardan talaşın veya buğdayın üzerini mantar Tohumu. Poşetiniz dolana kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Poşet dolduktan sonra ağzını sıkıca bağlayarak karanlık bir ortama bırakın ve istiridye mantar yetiştirme için birinci seviye olan kuluçka döneminin bitmesini bekleyiniz.

 

 

Buna da Göz Atın

mantar zehirlenmesi ve belirtileri

Mantar Zehirlenmesi ve Belirtileri

Mantar Zehirlenmeleri Doğada pek çok mantar çeşidi bulunur. Mantarların pek çoğu zararsızken bir kısmı zehirli …

3 yorumlar

  1. Merhaba ben istridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum su anda ön çalışma İçin sizden detaylı Bilgi bekliyorum

  2. Merhaba ben selami size yozgat tan yazıyorum istridye mantarı hazırladım 10 poşet kaç gün için de poşeti ciletle delmem gerekir ilk defe ekiyom kacgün kuluçka da bekleteyim çağ yazarsanız sevinirim tel. ulaşa bilecegim bir telefon verirmiziniz

  3. Aldığım istiridye mantarını kavurarak pişirdim.Fakat tadı belirgin bir biçimde acı.Bu acılığın sebebi ne olabilir.
    1 buçuk kilo daha var ne yapmalıyım ,pişirmeden çöpe mi atayım 😣
    Hemen cevaplar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir