mantar yetiştirmek

Herkes Mantar Yetiştirebilir mi?

 

Herkes Mantar Yetiştirebilir mi? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mantar üretiminde gelinen nokta ve özellikle istiridye mantarı üreticiliğinin çok cazip olması, bir çok insanın bu alana yönelmesine neden oldu. Usulüne uygun olarak mantarhane içinde üretilen ve sağlıklı ürün alınabilen durumlarda yüksek kar ediliyor olması ilgiyi arttırdı.

Mantar üreticiliği için yatırım yapan ve geniş düşünen girişimciler karşılığını almakta gecikmiyorlar. Yapılan yatırım kendisini 1 yıl gibi kısa bir süre işinde amorti etmektedir. İstiridye mantarının çabuk yetişmesi ve kolay paraya dönmesi, yatırım maliyetlerinin çok çabuk amorti edilmesini sağlıyor.

Merdiven Altı Mantar Yetiştiriciliği

Mantar üretiminin kolay ve düşük maliyetli olması, çabuk paraya dönmesi ve devlet desteği mantar yetiştiriciliğini son yılların en popüler mesleği haline getirdi. Fakat bu işten kar elde edebilmek ve kaliteli mantar üretebilmek için doğru bir üretim prosesi uygulanmalıdır. Yoksa kardan ziyade zarar edileceği aşikardır. Uzman kadromuz ile her daim sizlerin yanında olacağız.

Günümüzde çoğu evin bodrumu mantar üretimi amacıyla düzenlenmeye başladı. Oysa uzmanlar bu şartlarda üretimin sürdürülebilir olmadığını savunuyorlar.

KOSGEB Kredisi

Devlet mantar üretimini destekleyip KOSGEB tarafından da uygun krediler veriliyor olması, özellikle gençlerin istiridye mantarı yetiştiriciliğine yoğun ilgi göstermesine neden oluyor. Birçok ev kadını da bu sayede iş sahibi oluyor. Belediyeler, kaymakamlıklar ve halk eğitim merkezleri mantar yetiştiriciliği kursları açarak halkın bilgilendirilmesini sağlıyorlar.

Bu kurslardan sonra birçok ev kadını, KOSGEB kredileriyle mantar yetiştiriciliği işine başladılar ve ciddi kazançlar elde ediyorlar. Elbette bu kadınlar aldıkları eğitimi değerlendirerek mantar yetiştiriciliği işini gayet bilinçli olarak yapıyorlar. Doğru misel ve mantar kompostu kullanarak kaliteli ürünler almayı başarıyorlar. Üretime ciddi bir yatırım ile başlamadan küçük denemeler yapmak istiyor olabilirsiniz. KOSGEB gibi devlet daireleri yapılan başvurularda öncelikle yaptığınız araştırmaya ve projenize hakimiyetinize bakıyorlar. Özellikle deneme üretimi yaptı iseniz projeniz + 1 puan ile değerlendiriliyor. Mantar ekimi ve deneme üretimi için sitemizde olan diğer başlıkları inceleyiniz.

İstiridye mantarı üreticiliği birçok insan için kazanç kapısı oldu. Yapılan her iş gibi, mantar üretim işinin de hafife alınmaması ve kurallarına uygun yapılması gerekir. Yoksa yapılan yatırımların heba olması kaçınılmazdır. İyice bilgilenmeden hatta yerinde incelemeler yapmadan bu işe başlamak hata olacaktır. Deneme üretimi mutlaka yapınız.

İstiridye mantarı yetiştirmek için alınan miselin kaliteli olması gerekir. Piyasada pek çok istiridye miseli satan firma vardır ve bunların hangisinin doğru firma olduğu araştırılmalıdır. İstiridye mantarı üreticilerinden bilgi alınmalıdır. Kompost seçimi ayrıca önemlidir. Neticede miseller komposta konacak ve buradan besleneceklerdir. İstiridye mantarının ihtiyacını karşılayacak karışımlardan oluşan bir kompost olması şarttır.

 

 

 

Buna da Göz Atın

istiridye mantarı

İstiridye Mantarını Nasıl Satabilirim?

İstiridye Mantarını Satabileceğiniz Noktalar İstiridye mantarı son zamanların favorisi. Ülkemizde ve dünyada yoğun şekilde kullanılıyor. …

Bir yorum

  1. Tohum fiyatı nekdar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir