mantar yetiştirmek

Herkes Mantar Yetiştirebilir mi?

 

Herkes Mantar Yetiştirebilir mi? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mantar üretiminde gelinen nokta ve özellikle istiridye mantarı üreticiliğinin çok cazip olması, bir çok insanın bu alana yönelmesine neden oldu. Usulüne uygun olarak mantarhane içinde üretilen ve sağlıklı ürün alınabilen durumlarda yüksek kar ediliyor olması ilgiyi arttırdı.

Mantar üreticiliği için yatırım yapan ve geniş düşünen girişimciler karşılığını almakta gecikmiyorlar. Yapılan yatırım kendisini 1 yıl gibi kısa bir süre işinde amorti etmektedir. İstiridye mantarının çabuk yetişmesi ve kolay paraya dönmesi, yatırım maliyetlerinin çok çabuk amorti edilmesini sağlıyor.

Merdiven Altı Mantar Yetiştiriciliği

Mantar üretiminin kolay ve düşük maliyetli olması, çabuk paraya dönmesi ve devlet desteği mantar yetiştiriciliğini son yılların en popüler mesleği haline getirdi. Fakat bu işten kar elde edebilmek ve kaliteli mantar üretebilmek için doğru bir üretim prosesi uygulanmalıdır. Yoksa kardan ziyade zarar edileceği aşikardır. Uzman kadromuz ile her daim sizlerin yanında olacağız.

Günümüzde çoğu evin bodrumu mantar üretimi amacıyla düzenlenmeye başladı. Oysa uzmanlar bu şartlarda üretimin sürdürülebilir olmadığını savunuyorlar.

KOSGEB Kredisi

Devlet mantar üretimini destekleyip KOSGEB tarafından da uygun krediler veriliyor olması, özellikle gençlerin istiridye mantarı yetiştiriciliğine yoğun ilgi göstermesine neden oluyor. Birçok ev kadını da bu sayede iş sahibi oluyor. Belediyeler, kaymakamlıklar ve halk eğitim merkezleri mantar yetiştiriciliği kursları açarak halkın bilgilendirilmesini sağlıyorlar.

Bu kurslardan sonra birçok ev kadını, KOSGEB kredileriyle mantar yetiştiriciliği işine başladılar ve ciddi kazançlar elde ediyorlar. Elbette bu kadınlar aldıkları eğitimi değerlendirerek mantar yetiştiriciliği işini gayet bilinçli olarak yapıyorlar. Doğru misel ve mantar kompostu kullanarak kaliteli ürünler almayı başarıyorlar. Üretime ciddi bir yatırım ile başlamadan küçük denemeler yapmak istiyor olabilirsiniz. KOSGEB gibi devlet daireleri yapılan başvurularda öncelikle yaptığınız araştırmaya ve projenize hakimiyetinize bakıyorlar. Özellikle deneme üretimi yaptı iseniz projeniz + 1 puan ile değerlendiriliyor. Mantar ekimi ve deneme üretimi için sitemizde olan diğer başlıkları inceleyiniz.

İstiridye mantarı üreticiliği birçok insan için kazanç kapısı oldu. Yapılan her iş gibi, mantar üretim işinin de hafife alınmaması ve kurallarına uygun yapılması gerekir. Yoksa yapılan yatırımların heba olması kaçınılmazdır. İyice bilgilenmeden hatta yerinde incelemeler yapmadan bu işe başlamak hata olacaktır. Deneme üretimi mutlaka yapınız.

İstiridye mantarı yetiştirmek için alınan miselin kaliteli olması gerekir. Piyasada pek çok istiridye miseli satan firma vardır ve bunların hangisinin doğru firma olduğu araştırılmalıdır. İstiridye mantarı üreticilerinden bilgi alınmalıdır. Kompost seçimi ayrıca önemlidir. Neticede miseller komposta konacak ve buradan besleneceklerdir. İstiridye mantarının ihtiyacını karşılayacak karışımlardan oluşan bir kompost olması şarttır.

 

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

 1. Tohum fiyatı nekdar

 2. Tesadüfen bulduğum , baya geniş ve irtifa kaybederek aşağıya doğru devam eden , ileriye gidilince tavanından yağmur yağar şekilde sular damlayan bir mağara var …
  Bu mağaranın içinden hemen hemen 30 cm genişlikte 20 cm kalınlıkta akan su ve tavanından damlayan sular sebebiyle içerideki nem oranı çok yüksek …
  Hava bacalarının bazıları kapanmış ise de kapalı olanların tesbiti ve açılmaları hiç sorun olmaz …
  Zaten içerideki ısıda yazın terlemeyecek , kışın ise üşümeyecek derece olarak 16 – 20 dereceler arasında …

  Bu mağara meskun mahal dışında ve devlet arazisi vasfında olan bir yerde ,
  Doğal sit , Tarihi sit gibi kavramlarla hiç bir alakası olmayan yerde …
  Bu mağara çok eski tarihlere hitabeden , vakti zamanında insanların yer altında yaşamayı seçtikleri devirlerde yerleşim yeri olarak veya maden ocağı olarak kullanılmış …
  Ben geçen sene burayı keşfedince dere içinden bulduğum çürümüş bir kavak gövdesini arkadaşımın yardımı ile mağaraya taşıdım , mağara girişinin ağzından 3 Mt. kadar içeri koydum ve bu sene oradaki çürük kavağın üzerinde kendiliğinden yetişmiş , sizin istiridye mantarı dediğiniz mantarının aynisı olan , katmerli kavak mantarlarını keserek yemek nasip oldu …

  İçerideki sabit nem oranının dışarıda sağlanma imkanı olacağını düşünemediğim için ben bu tabii nemden istifade ederek burada mantar yetiştirmeyi düşünmekteyim .
  Ne dersiniz anlattığım konu hakkında bana bir yol gösterecek , öneri mahiyetinde şahsi düşüncenizi rica edeyim . Saygılarımla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.