mantar yetiştirme

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Hakkında Detaylar

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği

Halk arasında kavak mantarı olarak da bilinen bu istiridye mantarı türü oldukça fazla tüketilen bir mantar çeşididir. Bu mantar türü kavak ağacının altında yetiştiği için bu mantara bu isim verilmiştir. Kavak ağacı altında yetişen bir diğer mantar çeşidi de kayın mantarı olup, bu iki mantarda kavak ağacındaki selüloz maddesinden beslenmektedir. Oksijeni bol ve nemli ortamları sevmektedirler. İstiridye mantarı üretimi için de tüm bu ortam koşullarının sağlanmış olması gerekmektedir. Bu ortam koşullarını full otomasyonlu ve yalıtımlı mantar çcadırı olarak firmamız üreticilere sağlamaktadır.

İstiridye Mantar Üretimi İçin Gerekli Olan Ortam Koşulları

İstiridye mantarı için gerekli olan ortam koşullarından en önemlisi oksijendir. Bu mantar çeşidi oksijenli ortamı oldukça çok sevmektedir. Oksijensiz kaldığı zamanda yapraklarını havaya kaldırıp sapını uzatmaktadır. Böyle bir görünüm ile karşılaşır iseniz havalandırmayı sıklaştırmanız gerekiyor demektir. Diğer bir önemli ortam koşulu ise komposttur. Kompost mantar tohumlarının bulunduğu ortamdır. Mantar bu komposttan besleneceği için ortamda mutlaka bulunmalıdır. Aynı zamanda ortamın sıcaklığı ve nemi de gerekli koşullara uygun olmalıdır. Tüm bu koşulları sağlar iseniz istediğiniz istiridye mantarı üretimi ile iyi bir kazanç elde etmiş olursunuz.

İstiridye Mantarı Satışı

İstiridye mantarı satışı için de bilmeniz gereken bazı koşullar bulunmaktadır. İstiridye mantarı olgunlaştıktan hemen sonra toplanmalıdır. Aksi takdir de spor üretip diğer mantarlara zarar verecektir. İstiridye mantarının olgunlaşıp olgunlaşmadığını da yapraklarından anlayabilirsiniz. Yaprak boyutu 10 gün içerisinde 10 cm ile 20 cm arasında değişiklik gösterecektir. Bu yaprak boyutuna gelen mantarlar olgunlaşmış demektir. Topladığınız mantarların satışını da 2 gün içerisin de yapmanız gerekir. Mantar üreticiliği olarak istiridye mantarı diğer mantarlardan farklı olarak durduğu yer de kilo kaybına uğramaktadır. Bu da müşteriye satış yapar iken sizleri zarara uğratacaktır. Olgunlaşmış iken 5 kilogram gelen bir istiridye mantarı zaman içerisinde kilo kaybı ile 4,5 kilo ya düşecektir. Bu yüzden olabildiğince bu mantarın satışını çabuk yapmalısınız. 2017 yılında istiridye mantarının toptan satış fiyatı da 7 TL olup, oldukça uygun bir fiyat üzerinden tüketiciye sunulmaktadır. Kilogram üretim maliyetiniz doğru koşullarda 4 TL civarında olmaktadır. Bu karlı yönü ile de bu mantar çeşidi çok fazla tüketilen bir mantardır.

Buna da Göz Atın

mantar tüketimi

Mantar Tüketiminde İstiridye Mantarı

Mantar Tüketiminde İstiridye Mantarı’nın Yeri İstiridye mantarı hem tüketici tarafından hem de üretici tarafından çok …

Bir yorum

  1. Lütfen beni bu konuda bilgilendiriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir