mantar kompost

İstiridye Mantarı Kompostu

İstiridye Mantarı Kompostu

İstiridye mantarı, diğer bilinen adıyla kayın mantarı ağaçta yetişir. Kavak ve kayın ağaçları istiridye mantarının yetişmesine olanak tanıyan imkanlar sunar. Ağaçta yetişen mantarların besin maddesi selülozdur. İstiridye mantarını doğal ortamı haricinde yetiştirmek için selüloza ihtiyaç vardır. Kompost istiridye mantarının ihtiyacı olan ortamı sağlayan karışımdır. Kompost selüloz oranı yüksek doğal artıklardan oluşturulur. Kompostun içinde, selüloz içeren atıklar vardır ve istiridye miselleri bu karışımın içine konur. Kompostun nem oranının iyi ayarlanması gerekir.

Kompost içeriği

Kompostun içinde selüloz oranı yüksek maddeler bulunur. Bu nedenle istiridye mantarı yetiştirme işi yapılacaksa, saman, Pamuk telefi, istiridye mantarının yetiştiği kavak ve kayın ağaçlarının artıklarını kullanmak en uygun ortamı yaratacaktır.

Zaman zaman ekonomik oldukları düşünüldüğü için kompost hazırlanırken saman veya pamuk da kullanılır. Besleyiciliğini arttırmak için kepek de eklenir. Yine kavak ve kayın ağacı talaşı da kompostun besleyiciliğine katkıda bulunacaktır. İçindeki kuru madde ve misel oranı kompostun kalitesini belirler. Kompostun ağırlığının yarısını kuru madde oluşturmalıdır. Kaliteli bir kompost için kuru madde oranının %2 – % 5 oranı kadar misel içermesi gerekir.

Kompostun içindeki kuru madde oranlarındaki değişiklik verimliliği çok etkiler. Bu nedenle temin edilen kompostun kuru madde oranına dikkat etmek gerekir. Kompostun ph oranı da önemlidir. Değerin 5,5-6,5 aralığında olmasına da özen gösterilmelidir. Tüm bunlar üretilecek istiridye mantarının verimliliğini ve kalitesini belirleyecektir.

Kompost temin edilirken dikkat edilecek bir diğer nokta kompostun nem oranıdır. Bekletilen kompostun elle sıkınca suyu akmamalıdır. Kompost beklediğinde dibinde su birikmişse uygun değildir. Bu kompostun suyunun fazla olduğunu gösterir.

Kompost Üretimi

Kompost üretimi biraz uğraştırıcıdır ve çok özen gösterilmesi gerekir. Öncelikle kompost üretimi yapılan ortamın steril olması önemlidir. Verimli bir kompostun laboratuvar ortamında üretildiği söylenebilir.

Uygun bir istiridye mantarı kompostu hazırlanırken içine konan malzemelerin oranlarına çok dikkat edilmeli ve nemliliği doğru ayarlanmalıdır.

Kompost üretimi genellikle kapalı alanlarda yapılır. Eğer açık alanda hazırlanıyorsa alanın gölge olması gerekir ve bu nedenle yapraklı ağaçların altı tercih edilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı vardır. Ağaçtan hazırlanan kompostun üzerine taze yaprak dökülmesine engel olunmalı, düşen yapraklar hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde kompostun kalitesi düşecektir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

5 yorumlar

  1. selam hayırlı işler hobi olarak oyalanmak istiyorum kayın mantarı kompostosu için bana yardımcı olurmusunuz

  2. KENAN YEŞİLIRMAK

    ramazan bey yukarda belirtilmiş

  3. Erdem Bilal ERSAN

    Peki bazı yazılarda kireç ve Alçı tozundan bahsediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.