mantar ticareti

İstiridye Mantarı Ticareti

2017 İstiridye Mantarı Ticareti 

Mantar ticari son dönemlerin en popüler ticaret kanallarından bir tanesidir. Yeni bir iş alanı peşinde olanları yakından ilgilendiren mantar yetiştiriciliği konusunda hakkında tüm detaylar yazımız içeriğinde yer almaktadır. Mantar üretimi denildiğinde akla belli başlı mantar çeşitleri gelmektedir. Bunlardan ilki kültür mantarıdır. Doğada pek çok farklı mantar türü bulunmasına rağmen tüketilen ve bilinen mantar sayısı oldukça azdır. Kültür mantarı sonrasında ise yine son dönemlerde popüler olmuş olan istiridye mantarı – kayın mantarı gelmektedir. Birde trüf mantarı var fakat piyasada en çok rağbet kültür mantarı ve istiridye mantarınadır. Mantar yetiştirme işine girmek isteyen kişilerin aslında yeni yeni gelişen istiridye mantar pazarına hitap etmeleri çok daha mantıklı bir ticari girişim adımı olacaktır.

İstiridye Mantarı Yetiştirme Ortamı

Mantarların doğal ortamları haricinde ticari amaçlı olarak daha çok verim alabilmek adına hazırlanan mantar ekim ortamına mantarhane denilmektedir. Mantarhaneler yapılırken üretimi yapılacak olan mantarın çeşidine göre farklılık gösteren nitelikleri olabilmektedir. Bu nedenle mantar üretimine başlamak isteyen kişilerin öncelikli olarak hangi mantar üretimi yapacağına karar vermesi gerekir. İstiridye mantarı için hazırlanacak olan mantarhanenin mantar yetiştirmeye elverişli olması gerekmektedir. Yalıtma sistemi olan, ısı ve nemin ayarlanabildiği, oksijen seviyesi yüksek, güneş ışığının girmediği ortamlar istiridye mantarı için verimli yetiştirme alanlarıdır. Tabi ki sulama ve atık su gider sistemi de mantarhane için gereklidir.

İstiridye Mantarı Kompostu

Mantarların uygun ortamda yetişebilmesi için mantar kompostu denilen karışımın doğru bir şekilde hazırlanması ya da kompostun temin edildiği yerlerden satın alınması gerekmektedir. Eğer iyi bir kompost ayarlanmadıysa ortam ne kadar doğru olursa olsun istiridye mantar üretiminden istenilen verimin alınması mümkün değildir. Mantarcılık zor bir iş olmamasına rağmen hata kabul etmeyen ve kesinlikle mantarın yetişme ortamına uyum sağlanması gereken bir sektördür. Doğru argümanlar ile bu işe başlandığında sonrası ekim ve hasat süreçleri mantar üretimi yapan kişiler için kolay geçmektedir. Üstelik doğru hamleler uygulandığında mantardan oldukça güze bir verim elde edilmektedir. Bu da üreticiye ticari kazanç olarak yansımaktadır.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

5 yorumlar

  1. istiride mantarı yetişticiliği yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirin zonguldak ereğli

  2. Benim broiler tavuk çiftliğim vardı. şimdi burada hiç bir şey yapılmıyorum. boş olarak duruyor iç alanı 360 m2 duvar yüksekliği 2 metre çatının en yüksek yeri 4,10 metre burada bu mantar yetiştiriciliği yapılır mı? yerim ankaraya 65 km uzaklıkta bu konuda bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar dileğiyimle

  3. Tirmit mantarı kompostu nasıl yapılır? sıcaklık ve nem kaç olmalıdır? yetiştirilen yer var mi? teşekkürler

  4. İstiridye mantarı ürticisi için adıyaman ve şanlıurfa illeri iklim ve hava şartları uygun mudur. Bu konu ile ilgili 200 metre karelik alan için ne kadar bir masraf gerekiyor. Bununla ilgili bir fizibilite çalışması yapılarak tarafıma bilgi veeilmesini talep ediyorum. Ayrıca üretim olması halinde satış ve pazarlaması nasıl olacak.
    İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.