istiridye mantarı

İstiridye Mantarı Üretimi

İstiridye mantar üretiminde sırası ile aşağıdaki teknikler uygulanır.

1- Kompost Hazırlığı

2- Pastörizasyon

3- Misel Ekimi ve Ön Gelişme Devresi

4- Örtü Toprağının Örtülmesi

5- Hasat ve Bakım

1-Kompost Hazırlığı: İstiridye mantarı üretiminde kullanılacak kompostun hazırlanması sırasında belirli aralıklarla yapılan aktarma, sulama, havalandırma ve bazı maddelerin eklenmesi işlemlerinin amacı, istiridye mantarının gelişmesi için en uygun ortamı yaratmaktır. Kompost değişik şekillerde ve değişik araçlar kullanarak elde edilebilir. Doğal ortamdakine benzer şekilde bitkisel artıklar koku yapan anaerobik bozunmaya izin vermeyecek şekilde oksijenli bozunmaya uğratılır. Böylece hızlı ve temiz bir gübre elde edilmiş olur. Bu sistemde yer solucanlarının ve bakteri kültürlerinin kullanımı da söz konusu olabilir. Bakteri kültürü, uygun nem ve ısı koşulları sağlandığında çok hızlı bir kompost eldesi mümkün hale gelmektedir.

2- Pastörizasyon: İstiridye mantarı üretiminde kompostun fermantasyonundan sonra, misel ekiminden önce, miselllerin gelişmesi için uygun bir ortam elde etmek ve mantar misellerine zarar veren hastalık ve zararlıları öldürmek amacıyla pastörize işlemi gereklidir.

Buharla pastörizasyon:  Pastörize odası bulunan büyük ve ortaya işletmelerde uygulanan yöntemdir. Burada meteryaler  daha önceden ıslatılarak birkaç gün karıştırılır ve kasalara doldurularak pastörize odasına veya kütle şeklinde pastörize odasına doldurulur. bu  işlem 60 C de 12 saat veya 70  C de 4- 6 saat bekletilerek yapılır.

Yüksek basınçlı buhar sterilizasyonu: Bu sistem genellikle kavanoz (plastik-cam) kültürlerinde ve polipropilen torbalarda yapılan üretimlerde kullanılır,  hazırlanan kompost  1-1,5 lt. kavanozlara veya 1-3 kg lık polipropilen torbalara doldurularak  1,5 saat 121 C de yüksek basınç ve sıcaklıkta tutularak sterilize edilir. Sterilize edilen kompost 25 C ye kadar soğutularak ekim yapılır.

3- Misel Ekimi ve Ön Gelişme Devresi
Ekim işlemi önceden temizlenip ilaçlanmış (% 2 lik formaldehit) bir alanda, 100 kg komposta 500-600 gr. misel serpilerek yapılır. Böylece ekimi yapılan kompost uygulanan yetiştirme sistemine göre kasa, ranza ya da plastik torbalara doldurulur. Kasa ya da ranzalara m2 ye 80-100 kg, plastik torbalara (45-50 cm çapında) 20-25 kg kompost konmalıdır. Kasa ya da torbalar doldurulduktan sonra ya doğrudan yetiştirme odalarına ya da misel ön gelişme odalarına yerleştirilirler.

4- Örtü Toprağının Örtülmesi
Örtü toprağı olarak kullanılacak toprakta öncelikle su tutma kapasitesinin yüksek olması istenir. Bu amaçla kullanılabilecek en iyi toprak torf ya da turba dediğimiz topraktır. Kullanılmadan önce toprak parçalanır ve kireç ilavesiyle pH’sı 7.5 civarına getirilir.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

 1. 1000 kg kompast ortalama ne kadar mantar elde ediliyor saygilar

  • Merhaba Hasan Bey
   1000 kg istiridye mantarı kompostundan %30 verimle ortalama 300 kg istiridye mantarı elde edersiniz.
   Detaylı bilgi almak için 0 850 840 09 89 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Şirketimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

   SAYGILARIMLA, Erk Mantar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.