mantar yetiştirme

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2018

İstiridye – Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Nedir

Kayın mantarı üretimi tüm dünya genelinde olduğu gibi Türkiye pazarında da oldukça artış göstermiş durumdadır. İstiridye mantarındaki pazar hacmini fark eden yatırımcılar da bu işi yapma girişimine daha olumlu yaklaşmaktadırlar. Haliyle kayın mantarı hakkında da merak edilen sorular fazlasıyla çoğalmıştır. Yazımız içeriğinde kayın mantarı sektörü ve yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Genel hatların tamamı alt başlıklar halinde özet niteliğinde hazırlanmıştır. Kültür mantarı yetiştiriciliği başta zor gibi görünse de aslında bir kere uygun ortam ve şartlar bir araya geldikten sonraki süreçlerde oldukça basittir. Üstelik ilk deneme sonrasında kişiler işi iyice öğrenip tecrübe sahibi de oldukları için sonraki ekimlerde rahatlıkla mantar yetiştiriciliği yapabilirler.

Mantar Yetiştirmede Ortam Nasıl Olmalıdır?

Mantar yetiştirmenin ilk şartı ortamın mantar yetiştirmesine uygun olarak hazırlanmasıdır. Mantarlar ışığın olmadığı uygun sıcaklık ve nem dengesinin olduğu aynı zamanda steril ortamlarda yetişirler. Genellikle üreticiler bodrum katlarını ya da boş ahır tarzı yerleri kullanmaktadırlar. Eğer sıfırdan bir alan gerekmiyorsa kullanılmış olan bu alanların iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Mantar ekimi için uygun alanlar meydana getirildikten sonra ortamın ısı ve nem dengesini aynı zamanda havalandırma sistemini entegre etmek gerekmektedir. Ortalama maliyetler ile uzun vadeli güzel karlı yatırım imkanını istiridye mantar üreticiliği sunmaktadır. Mantar yetiştirme konusunda kararlı olan kişiler tüm bu unsurları bilen üreticilerle iletişime geçmeli, tesisleri ziyaret etmelidir. Ayrıca mantarın yetişme zeminini oluşturan kompost üretimi  önemli hususlar arasında yer alır. Zamanla iyi bir şekilde kompost yapımı daha iyi bir şekilde öğrenilmektedir.

Mantar Yetiştirmek İçin Maliyetler

Kayın mantarı yetiştiriciliğini düşünen kişilerin aklına işin yapım aşamasının ardından işin maliyetleri gelmektedir. Mantarcılık başlangıç olarak her iş gibi belli bir yatırım maliyetini gerektirir. Ama üretime adım atmış kişinin yetiştirme için uygun bir yeri varsa zaten maliyetler de oldukça düşmektedir. Alan için iklimlendirme sistemi, dezenfeksiyon gereçleri, sulama sistemi, havalandırma sistemi, kompost ve mantar miseli yapılacak olan üretimin maliyetini oluşturmaktadır. Sayılan maddelerin çoğu ise demirbaş gider kalemindedir.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

  1. İletişim için bana telinizi verir misiniz

  2. Özellikle bu yıl biraz popüler oldu bu sektör, ancak yine de belirtmek isterim istiridye mantarı üretimi kültür mantarı ürütemine göre daha karlı gibi, bizim daha çok destek almamız ve bu işe girişmemiz için diğer yazılarınızı bekliyor olacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.