mantar yetiştirme hakkında

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Hakkında

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye mantar türü son yıllarda dünyada ve ülkemizde oldukça popülerleşerek üretimleri hızla çoğalıp devlet destekleri ile de yeni istihdam alanları oluşturulmaya başlanmıştır. Beyaz mantar türlerinin yetiştiricileri üretim süreçlerinde risk taşıdığı ve yeterince üretim miktarı elde edip kar etmek yerine zarar etmeye başladıkları için beyaz mantarın yetiştiriciliğini bırakıyorlar. Beyaz mantar üreticileri de hızlı bir şekilde istiridye mantarı yetiştirme alanına geçmeye başlamışlardır. Buda istiridye mantarı yetiştiriciliğinin yayılmasına ve çoğalmasına sebep olmuştur. Üretiminin bu kadar artması ve çoğalması da hem mantarın lezzetli oluşundan hem de daha çok kar marjı elde edildiği için istihdam alanına eğilimin çoğalmasında etkisi oldukça büyüktür. İstiridye mantarı sadece büyük tesislerde değil aynı zamanda evde de yapılabilir. Evde mantar yetiştirmek isteyenlerde kolaylıkla istiridye mantar üretimine geçebilirler.

İstiridye Mantarının Dünyada Tüketim Oranları

İstiridye mantarının tüketiminin hayli fazla olmasının nedeni insan sağlığı üzerinde olan olumlu etkisidir. Antioksidan aktivitesi göstermesi, insanların bağışıklık sistemini düzenleyerek hastalıklara karşı direnmesi, yüksek besin değerleri ile vücudun dinç kalması, bağırsaklara olan faydası ile kabız rahatsızlığını düzeltmesi, anti bakteriyel özelliği, tansiyon hastalarının yüksek tansiyonlarını düzenlemesi, kolesterol hastalarının kolesterollerini düşürme özelliğine sahip olması, anemi ile savaşması ve mide asistinin çok üretimi sonucunda ortaya çıkan hiperasiditiyi azaltması özellikleriyle insanların istiridye mantarı yetiştirme istekleri sürekli olarak artış göstermektedir.

 Türkiye deki Tüketim Oranları

İnsan sağlığına iyi gelen istiridye mantarı her rahatsızlığa tedavi gibi etkilere sahip olduğu için tüketimi doktorlar tarafından tavsiye edilmeye başlamıştır. Üretiminin çoğalmasıyla birlikte ülkemizde ve dünyada istiridye mantarı tüketimi her geçen gün çoğalmaktadır. Tüketimlerinde aynı oranda artmasıyla, talebi karşılayacak üretimin yetersiz kalması durumu yaşanmaması için yeni girişimciler bu sektöre yönelerek devletten de destek alarak büyük ticaret tesisleri fırsatı yakalamaktadırlar. İstiridye mantarının, beyaz mantarlara göre daha besleyici ve daha lezzetli olmasından dolayı tüketimi diğer mantarlara oranla fazladır. Tüketime talebinin çok olması devlet tarafından fark edilmiş bunula beraber mantar yetiştirmek için kolaylıklar sağlanmaya başlamıştır. Devletimizde yeni tesislerin kurulması için ve vatandaşa daha iyi hizmet verimi sağlamak için hibe fırsatları vermektedir.

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.