istiridye mantarı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Isı Ve Nem Oranları

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Isı Ve Nem Oranları

İstiridye mantarı yetiştirirken önem verilmesi gereken üç faktör vardır. Bunlardan ilki kayın mantarı olarak da bilinen istiridye mantarının yetişmesini sağlayacak olan komposttur. Kompost temin edilirken oranlarına çok dikkat edilmelidir. Kompostun içinde % 50 oranında kuru madde bulunmalıdır. Ayrıca kuru madde miktarının % 2 ila % 5’i kadar istiridye mantarı miseli bulunması gerekir.

Isı Ayarları

Komposttan sonra gelen iki önemli faktör ısı ve nemdir. İstiridye mantarı iki farklı ısıda gelişir. Kuluçka döneminde farklı ısı derecesi, hasat dönemine ulaştığında ise farklı ısı derecesi ister. Bu nedenle istiridye mantarı yetiştirme alanının ısı ayarlarının kontrol edilebilir olması şarttır. İstiridye mantarının kuluçka dönemi için tamamen karanlık bir ortam gerekir. Bu karanlık ortamın sıcaklığı 22 C ile 24 C derece arasında kalmalıdır. Kuluçka dönemi ısı kurallarına uyulursa 17. günden sonra mantarlar fark edilmeye başlar.

Kompostlar plastik poşetlerde muhafaza edilir ve kuluçka evresindeki istiridye mantarı miselleri de bu poşetlerin içindedir. Büyümeye başlayan istiridye mantarlarının rahat gelişebilmesi için, kuluçka başladıktan on gün sonra kompost poşetlerine delikler açmak gerekir. Oksijen istiridye mantarı için çok önemlidir. İstiridye mantarının yetişmesi için oksijen oranı yüksek ortam gerekir. Kompost poşetlerine delik açmanın nedeni, komposta oksijen gelebilmesidir.

Kuluçka dönemini tamamlayan istiridye mantarları 16-18 C derece aralığında ısıya sahip odalara alınır. Hasat dönemi için gereken ısı bu değerlerdedir. Odaya bırakılan istiridye mantarları günde altı ila sekiz saat arasında beyaz floresan ışığına maruz bırakılır.

Hasat dönemi ısısı için 20-25 dereceler arası da önerilir fakat bu sıcaklık değerlerinde yetişen istiridye mantarları biraz daha kuru ve rengi sarıya dönük olur. İstiridye mantarının doğal halinde rengi gridir ve dokusu ise sulu ve etli olur.

Nem Ayarları

İstiridye mantarları kuluçka döneminde yoğun nem ister. Bu nedenle misellerin içinde bulunduğu kompostta nem oranı %70 olmalıdır. Kuluçka döneminde ısı kadar nem de çok önemlidir. Kompostun ortamı karanlık, sıcak ve nemli olmalıdır.

Kuluçka dönemi biten istiridye mantarları odaya alındığında odanın nem oranı ise %80 olmalıdır. Üreticiler bu nem oranlarını ayarlayabilmek için, yüksek basınçlı olan siseleme cihazları kullanmalıdırlar.

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

  1. Merhaba 11kasimda küçük bir mantar çadırında istiridye mantarı komposto yaptık fakat klima ayarı 20de nem 70 sıcaklık 20 derece İlk hafta bu oranlar nasıl arttırmak için neler yapmalıyız

    • Merhaba beyza hanım ilk zamanlar bende aynı sorunlarla uğraşıyordum zamanla tecrübe ede ede öğreniyor insan. Ya daha büyük bir klima ile nem makinesi satın alın (850 tl bu makine) ya da Sıcaklık ve nemi aynı anda arttırmak için bir su ısıtıcısı alıp PLASTİK kovada mantarhanenizde su kaynatabilirsiniz. Ancak elektrik faturası biraz fazla gelebilir. Veyahut sadece daha büyük bir klima alıp sıcaklığı bununla yükseltmek ve nemi yükseltmek içinde yerleri sürekli ıslak tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.