istiridye mantarı yetiştirmek

İstiridye Mantarı Yetiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli

Nelere Dikkat Edilmeli

İstiridye mantarı, mantar üretiminde son zamanlarda tercih edilir bir noktadadır. Mantar tüketimi oldukça sağlıklıdır. Mantar tüketicileri mantarın hem lezzetinden hem de sağladığı faydalardan oldukça memnunlardır. Bu da mantara olan ilgiliyi fazlasıyla artırmaktadır. İstiridye mantarının faydaları ise saymakla bitmez. Bu özel mantar türü aynı zamanda fiyat olarak da kültür mantarına kıyasla daha yüksek fiyatlıdır. Yani üreticisi daha yüksek kar marjına sahiptir. İstiridye mantarının doğada yetiştiği ortamlar genellikle oksijen oranı oldukça yüksek olan güneşli olmayan ve serin, nemli ortamlardır. En iyi besin kaynağı ise kayın ve kavak ağaçları dipleridir. Bu nedenle iyi bir istiridye mantarının kompost üretimi bu ağaçların minerallerine sahip olunarak yapılanıdır.

Kompost Seçimi

Mantar kompostu, mantar yetiştiriciliği içerisinde üreticilerin en çok dert ettiği noktadır. Aslında kompost iyi bir üreticiden temin edilirse mantarlar verimli bir şekilde yetişmektedir. Bazı üreticiler ise kompostlarını kendileri üretmektedir. Aslında bu da mümkün ve olağan bir yöntemdir fakat üzerinde biraz çalışma yapmak gerekmektedir. Deneme yanılma durumu kişisel kompost üretimin olmazsa olmazıdır. Sabırlı olunursa  pek ala uygun bir istiridye mantarı kompostu hazırlanabilir. İstiridye mantarı için kompost hazırlığının kolay olduğunu ise asla söyleyemeyiz. Uğraştırıcı aşamalardan geçilerek hazırlanan istiridye kompostu doğru bir şekilde hazırlandığında verimli mantarların oluşumu da sağlanmış olur. Mantarlar ne kadar iyiyse fiyatı da o kadar yüksek tutulur.

İstiridye Mantarı Yetişme Ortamı

İstiridye mantarı için yetişme ortamı en az diğer mantar türleri kadar önemlidir. Mantarlar için nem, ısı, oksijen ve azot oldukça önemlidir. Tabi ki birde uygun kompost. Mantar ortamı hazırlanırken öncelikli olarak yalıtıma dikkat edilmelidir. Yalıtım iyi değilse ortamın şartları sabit tutulamayacağı için ekilen mantar tohumları istenen verimde yetişemez ve tüm emek ve aynı zamanda hasat ve yatırım heba olmuş olur. Baştan yapılan mantarhane çadırlarının muşambalarının yalıtıma sahip olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Aksi takdirde mantar miseli sağlıklı bir gelişim izleyemez. İstiridye mantarı yetiştirmek isteyenlerin ısı, ışık havalandırma ve hijyen konularında hassas davranması verimli bir hasat dönemini garanti etmektedir.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir yorum

  1. Ramazan çelik

    Konteynerler’de istiridye mantarı yetiştirmek mümkün mü? Gerekli olduğu kadar yalıtım yapılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.