istiridye mantarı

İstiridye Mantarını Nasıl Satabilirim?

İstiridye Mantarını Satabileceğiniz Noktalar

İstiridye mantarı son zamanların favorisi. Ülkemizde ve dünyada yoğun şekilde kullanılıyor. Bu nedenle kayın mantarı olarak da anılan istiridye mantarının üretimine yoğun ilgi var. Devlette bu konuyu teşvik ederek üretimin artmasını sağlamaya çalışıyor. Bu fırsatı gören pek çok girişimci bu alana yöneliyor.

Neden İstiridye Mantarı?

Girişimciler en çok istiridye mantarı üretmek yoluna gidiyor ve istiridye mantar tohumu siparişi her geçen gün artıyor. İstiridye mantarına bu yoğun ilginin sebebi en başta egzotik mantar olması. Tüm dünyada egzotik mantarların tüketimi çok arttı. Tüketimi karşılayabilmek için üretimi arttırma yoluna gidiliyor. Devletler teşvik ediyor ve girişimciler hızla bu yöne kayıyor.

İstiridye mantarının çabuk büyümesi üretim avantajı sağlıyor. Çabuk büyümesi çabuk paraya dönmesini sağlıyor ki, girişimcilerin en önem verdikleri konu bu. İstiridye mantarı çabuk büyüdüğü için çok geniş bir alan gerektirmiyor. Araştırmalar 10 metrekarelik bir alanın bile yeterli olduğunu, bu kadar alanda yılda bir ton mantar üretilebileceğini gösteriyor. Bu nedenle istiridye mantarı üretmek girişimci için oldukça karlı oluyor.

Bu kadar çabuk büyümesi, toplanıp yeniden tohumlanmasını gerektiriyor. Bu nedenle tohum siparişleri genellikle yüklü veriliyor. Burada mantar tohumu nasıl saklanır konusu önem kazanıyor. Mantar tohumlarının uygun koşullarda ve çok temiz ortamlarda saklanması gerekiyor.

İstiridye mantarını yetiştirecek zemini oluşturmak için sap ve saman kullanılır. Talaş da kullanılabilir fakat üreticiler pek tercih etmez. Talaş, sap ve samana göre daha maliyetlidir bu nedenle çok tercih edilmemektedir.

İstiridye Mantarını Pazarlama Yolları

İstiridye mantarı pazarlanması en kolay ürünlerden biridir. Bu mantara alıcısı kendi gelir zira çok talep görmektedir.

Lokantalar uygun pazarlama noktalarıdır. Her lokantanın menüsünde mutlaka mantar vardır ve bu mantar bir şekilde temin edilmektedir. Lokantalara ürün numunesi verilebilir. Lokanta ürünü denedikten sonra memnun kalırsa ve fiyatı da makul gelirse zaten geri dönecek ve sipariş verecektir.

Organik pazarlar istiridye mantarını satmak için en uygun ortamlardır. Halk tarafından çok tercih edilen ve organik ürün bulabildiklerini düşündükleri köy pazarları da bir diğer alternatiftir. Mantar tazeyken tercih edilir. Eğer satıcının elinde mantar kalırsa bunu kurutarak saklamalıdır. Kurutulmuş mantar da her zaman alıcı bulacaktır.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

6 yorumlar

  1. İzmir -kemalpaşa daki tarlamızda (3250 metrekare)mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum.yardımcı olurmusunuz.

  2. ASA LOAN PLC.

    Mantarcılık sektörüne yeni başladım sayılır, bizzat istiridye mantarı ve kültür mantarı satmayı düşünüyorum, topluca satmak için neler yapılabilir veya yolları nelerdir aydınlatıranız sevinirim teşekkür ederim.

  3. Elimde dogal ortamlarda yetismis istiritye mantari bulunmaktir almak isteyen arkadaslarim benle irtibata gecsin

  4. Gaziantep’te 4 çadırda istiridye mantarı üretimi yapmaktayım. Alım yapmak isteyenler iletişime geçebilirler.

  5. Sivas merkezde kütük ve kompost mantarı yetiştiriyorum satın almak isteyen iletişime gecebilir

  6. Ben de mantar işine girmek istiyorum ama satıcı nasıl bulacağımı bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.