istiridye mantarı

İstiridye Mantarının Kuluçka Dönemi

Kuluçka Dönemi Hakkına Detaylar

Öncelikle yetiştirilecek istiridye mantarlarının üretim sistemi belirlenmelidir. Piramit, Askı yada ranza sisteminizi kurduktan sonra kompostlar hazırlanıp kuluçkaya bırakılır. Mantarların ilk evresi olan kuluçka döneminde mantarların bulunduğu ortamın kesinlikle ışık almıyor olması gereklidir. Mantar yetiştirme işleminde kuluçka dönemi kompostlara miseller ekildikten hemen sonra başlar. Kompost hazırlanmasına göre ve tesisinizin veya ortamınızın iklim şartlarına göre süresi değişkenlik gösterebilir. İstiridye mantarında kuluçka süresi 20 ila 30 gün arasında değişmektedir. Kuluçka dönemi istiridye mantarı üreticileri için en dikkatli olması gereken süreçtir. Kompostların içine yerleştirilen miseller odaya girdikten sonra 24 saat içinde hareketlenmeye başlarlar.

Kuluçka Evresi

Hazırlanan kompostların orta nokta kütlesel sıcaklık değerleri yükselmeye başlar ve 3 gün içerisinde en yüksek dereceye çıkar. Bu süreçte üretimin yapıldığı yerin sıcaklığı ve kompostların içerisinde ki sıcaklık oranı dengelenemez ise kompostlar zarar görür. Öyle ki kompost içindeki misle ölümü meydana gelir. Misel ölümü sonrası yeşil küf tohum miselini taşıyan dane tohumların üzerinde direk küflenmeye başlar. Kuluçka döneminde yaşanması olası bu durum için dikkatli olunmalı ve odanın sıcaklığı ve nem oranı sürekli kontrol edilmelidir. Kompostlar zarar gördüğü takdirde herşey biter. Bu gibi durumlara engel olabilmek ve oda ısısını kontrol altında tutabilmek için yeterli nitelikte klima kullanılmalıdır. Eğer ilk 3 gün sıcaklık dengemizi ayarlarsak sonra ki günler daha kolay geçecektir ve kompostlar tehlikeyi atlatmış olacaklardır. Sonra ki günlerde kompostlar sıcaklıklarını kendileri dengeleyebilecek ve normale döneceklerdir. Mantar yetiştirmek için hazırlanan tesisin içi oldukça temiz olmalıdır. Kuluçka dönemi mantarların en hassas oldukları dönem olduğu için hijyene son derece dikkat edilmelidir. Tesisin etrafında ki etkenlere karşı önlem alınmalıdır.

Kuluçka Dönemi İklim Şartları

İstiridye mantarı yetiştirmek için gerekli iklim şartları ortalama 22 – 24 C derece arasında değişmektedir. Miselin cinsine göre sıcaklıklar değişkenlik gösterebilir. Kuluçka döneminde kompostun içine veya dışına nemlendirilme yapılmaz. Kompost hazırlanırken yeterli nem oranına sahip hazırlandığı için kuluçka dönemi boyunca yeterli nem seviyesine sahip olacaktır. Co2 seviyesi yani karbondioksit seviyesi ortalama 3500 – 4500 PPM aralığında tutulmalıdır. Kuluçka dönemi bitene kadar mantarlara kesinlikle aydınlatma yapılmaz.

 

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

6 yorumlar

 1. Hakikaten bu kadar içten ve dogru bilgileriniz için sonsuz teşekkürler…
  Ben bu işi sizin kadar bilmesemde,yüzeysel bir bilgiye sahibim…
  Ben bu işi yurtdışında yapmak istiyorum,miselini sizden almak koşulu ile..
  Bana bu konuda ne gibi bir destek ve yardımınız olabilir?

 2. Merhaba
  Ben de mantarcılığa başlamak istiyorum ama kompostları nasıl hazırlayacağımı yerini nasıl ayarlicam bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 3. Öncelikle bu yararlı makaleler için çok teşekkür ederim kendi adıma, okudukça bilmediğim ne kadar şey varmış diyorum gerçekten. İstiridye mantarı hakkında yaptığım araştırmalar devam ederken sürekli sitenizden notlar alıyorum. Güncel tuttuğunuz için teşekkür ediyorum. Mantar tohumu konusuna da değinilirse video olarak mükemmel olur. Teşekkürler

 4. ufuk kalekahyası

  Bu Güzel bilgileriniz iiçin teşekkür ederiz. sağolun ürettiğimiz mantarları acaba toptan nasıl satabiliriz telefonla bilgi verme şansınız varsa çok ok memnun olurum sevgiler.

 5. Hüsamettin ertaş

  Selamlar istridye mantarı nda birinci flastan sonra kaç gün beklemek lazım ikinci flaş ortam durumu ısı nem hava nasıl olmalı cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 6. Kuluckadaki mantarlarda kompost yer yer siyahlasti bunun nedeni nedir ogrenebilirmiyim. 60 derecede daldirma yontemiyle 30 dakika beklettim. Ne oranida siktigimda su cikmayacak kadar. Asagi yukari %80 lerde idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.