istiridye mantarı özellikleri

İstiridye Mantarının Özellikleri

İstiridye Mantarının Özellikleri

Mantar yetiştirme kültürü geçmişten günümüze kadar süre gelmiştir. Yetiştirme metodları ve yetiştirilen ürünlerde farklılık yaşansa da insanlığın sonuna kadar gidecek bir sektördür mantarcılık. İstiridye mantarı son yıllarda ülkemizde üretimi ve tüketimi ile popülerleşen bir besin olmuştur. Diğer mantar türlerine göre üretiminde riskin az olması, diğer mantarlara göre daha lezzetli olması ve insan sağlığına iyi gelen birçok özelliğe sahip olmasıyla da tüketiminde rağbet görmesine sebep olmuştur. Çin de ortaya çıkan istiridye mantarı ismini, istiridye şekline benzemesiyle almıştır. Diğer mantarlara oranla fiyatının daha yüksek olması talebini düşürmemiştir, çünkü sağlıklı bir besin kaynağıdır.

İstiridye Mantarının Faydaları

İstiridye mantarı yetiştirmek isteyen insanlar hem topluma faydalı hem de kendi sağlıklarına faydalı olacaklardır. İstiridye mantarının özelliklerinin yanı sırada insan sağlığına faydaları bir hayli fazladır. İstiridye mantarı kolesterolü düşürür, içinde bulundurduğu levostatin denilen kolesterol düşürücü madde ile mantarı yiyen kişinin kolesterol oranı düzenlenir. Bu faydasından dolayı kolesterol hastalarının tercihi olmaktadır. Anti bakteriyel özelliğine sahip olan istiridye mantarı içerisinde bulundurduğu benzaldehit maddesi ile bakterileri yok ederek mantarı yiyen insanlarda güçlü anti bakteriyel aktivite gösterir. Antioksidan özelliğine sahiptir. Kanser, arterit ve birçok kronik rahatsızlıkların oluşumunu durdurabilir. İstiridye mantarı antioksidan özelliği ile bakteri saldırılarından sağlıklı hücreleri koruyarak insanların yaşlanmasını geciktirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Özelliği

Antioksidan ve anti bakteriyel özellikleriyle sağlıklı beslenme ve istiridye mantarını tüketmeye devam ettiğiniz sürece bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. İstiridye mantarı anemi ile savaşır. Folat ve demir eksiliğinden oluşan anemi rahatsızlığını bu besin ile yok edebilirsiniz. İçerisinde bol miktarda folat ve demir bulunduran istiridye mantarı anemi hastaları tarafından da oldukça rağbet görmektedir. Yüksek tansiyonu kontrol etme özelliği ile de istiridye mantarı, yüksek kan basıncını kontrol altında tutmaya da faydalıdır. Yüksek kan basıncını azaltan potasyum maddesi istiridye mantarının içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kabızlık şikâyeti olan insanlar istiridye mantarı tüketerek sağlıklı sindirim sistemine kavuşabilirler. İstiridye mantarı vücudumuzun günlük lif ihtiyacının %14’ünüde karşılar. Hiperasiditiyi azaltır. Mide asitlerinin aşırı üretimi sonucunda oluşan hiperasiditiyi istiridye mantarı tüketerek durdurabilirsiniz. İstiridye mantarı sindirim sistemlerinde metabolize edildiği sürece alkalin bir kalıntı üretir. Ürettiği alkalin kalıntıda hiperasiditiyi dengelemek için kullanılır. İstiridye mantarında bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. Niasin dediğimiz vitamin diğer besin ürünlerinde bulunan vitaminden 500 kat daha fazla bulunduğu için vücudun hemen hemen vitamin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.