kayın mantarı

Kayın Mantarı Yetiştiriciliği ve Detayları

Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Hakkında

Mantar yetiştiriciliğine adım atmak isteyen kişiler için en önemli karar hangi mantar türünü üreteceklerine karar vermeleridir. Oldukça popüler sektörler arasında yer alan mantar üreticiliği Avrupa da ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Mantarcılık aslında zor bir sektör değildir. Sadece bu sektöre adım atan kişilerin yetiştirecekleri mantar türünün verimli bir şekilde yetişmesi için hangi koşullara ihtiyaç duyduğunu iyi öğrenmesi ve mantarcılığı titiz bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Mantarcılık girişiminde başarısız olan kişilere bakıldığında genellikle ya yetişme ortamını iyi sağlayamadıkları ya da mantar kompostu denilen mantar için çok önemli olan toprağa gerekli önemi vermedikleri görülür. Tabi ki birde bu işin pazarını araştırmak üretilecek olan ürünün satılacağı kişileri öncesinden bulmak gerekmektedir. Yoksa hasat zamanı ürün elde kalabilir.

İstiridye – Kayın Mantarı Nasıl Üretilir?

İstiridye mantarının bir diğer ismi olan kayın mantarı  son yıllarda tüketicinin oldukça ilgisini çekmiştir. Hem mantarın lezzeti hem de sağlığa olan faydaları bu mantarın tüketimini de oldukça artırmıştır. Kayın mantarını üretmek isteyen kişilerin, kayın mantarının yetişeceği ortamı maksimum seviyede doğru sağlamaları gerekmektedir. Bunun için aslında güneş ışığı almayan ortamlar kullanılmalıdır. Bodrum katları, kırsalda yaşayanlar için artık kullanılmayan ambarlar, ahırlar ya da atıl alanlar çeşitli değişiklikler ile uygun bir mantarhaneye dönüştürebilmektedir. Eğer bu tarz bir alan mevcut değilse mantarhane yapan ERK mantar şirketimiz size kapalı sera benzeri yalıtımlı istiridye mantar çadırı sistemi oluşturmaktayız.

İstiridye Mantarhanesi

İstiridye doğal ortamında nemli, serin, oksijen olarak yoğun olan bölgelerde kavak ve kayın ağacı diplerinde yetişmektedir. Mantarhane hazırlanırken ısı ayarı yapılacak olan ısıtma sisteminin yanı sıra havalandırma, sulama, fazla oksijen ve nem için cihazların bulunması gerekir. Ayrıca mantarın doğal ortamında beslendiği kavak ve kayın ağacı köklerinde var olan vitamin, mineral enzim gibi bileşenlerin istiridye mantarı kompostu içerisinde bulunması gerekir. Bu kompost zaman içerisinde üretici tarafından da yapılabileceği gibi başlarda kompost satan kişilerden alınmasını tavsiye ederiz. İstiridye üretimini verimli bir şekilde yapmak isteyen kişilerin tüm bu şartlara azami derecede dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekmektedir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

3 yorumlar

 1. Merhaba ben kayseri pınarbaşın’da oturmaktayım. arsam var mantarcılık yapmayı istiyorum. ne yapmalıyım? yetkililerden yardım alabilir miyim?

 2. Merhabalar
  Sitenizi inceledim ve bircok soruma cevap buldugum icin sizlere tesekkur ediyorum.
  Benim sormak istedigim sorular diger mantar turleri ve kutukte yetistirme ile ilgili

  Kutukte yetistirme icin tavsiye ettiginiz yumusak agaclari hazirlayip satan bildiginiz bir yer var midir? Kullandigimiz kutuklerin kullanim omru var midir?
  Istiridye mantari disinda mantar turlerini yetistirme konusunda da yardim ediyor musunuz? Ozellikle ihracat pazari hakkinda rehberlik verebilir misiniz? Solucan gubresi gibi kisa surede cok sayida kisinin bu ise girmesi durumunda talepten fazla arz olmasi ihtimali nedir sizce?
  Niyetim sizinrehberliginizle istiridye mantariyla bu ise baslayip-yapabilecegiome gozum kestirirse kutukte- farkli turlere de kayabilmek.
  Kutukte tamamen organik yetistirilen istiridye mantarinin standart uretimden daha yuksek fiyata satilmasi sizce mumkun mudur?

  Sorularima vereceginiz her cevap sizi ziyaret edecegim tarihi daha da kisaltacak, simdiden cok tesekkurler

  Saygilarimla
  Erdem BARLAS

  • Kütükte mantar yetiştiriciliği icin kütükleri Hisar veya ağaç işleme atelyelerinden alabilirsiniz. Her şehirde mutlaka ahşap yaş meyve kasası imalatı yapan işletmeler vardır. Onlara da bakabilirsiniz. Yetiştiricilikte uygun proseslerde yapılacak üretim neticesinde ömürleri 6-7 yıla tekabül eder.
   Şitake Mantarı resihi Mantarı türünü de deneyebilirsiniz fakat öncelikle yetiştirdiğiniz mantarın satışı konusunda çözüm üretmelisiniz. Zira satışında sorun yaşayabilme ihtimali bulunan bir şeyi yetiştirmek sıkıntılara sebeb olabilir ve ticari amaçlarla kurulacak bir işletmeyi sıkıntıya sokabilir.
   Taze Mantar ihracatı için gümrük yasalarımız pek münasip değil. Gümrük prosedürü uzun mantarın ömrü kısa. Ancak salamura, kuru ve şoklanmış ürün konusunda çalışma yapabilirsiniz zira raf ömrü saklama koşulları sağlandığında uzun olabilmektedir.
   İhracat konusunda rehberlik yapamam. Böyle bir konu Bilgim dahilinde değil. Bildiklerim yüzeysel şeyler ve yeterlilik arz etmemekte.

   1970’li yıllardan bu yana sürekli birileri bu İş dalına yatırım yapmakta. Neticede gıda sektörü asla tıkanmaz. Savaş da çıksa insanlar yemek yemek zorundalar.

   Türkiye acayip bir ülke; bir başkasının zaman ve emek vererek yaptığı şeyleri düşünmeden yıkabilmekteyiz. Emeğe saygı bu ülkenin Erdemler’i arasında yer almıyor düşüncesindeyim. Velhasılı kütükte yetiştirilen mantar daha kıymetli olmalı evet fakat burası Türkiye. Olmalı demekle daha yüksek fiyatla ederinden satmak arasında uzun bir yol var. Ve bu çağda maalesef hiç bir şey hesaplandığı gibi gitmemekte. Evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz. Hele bu ülke Türkiye ise. 🙂

   Umarım faydalı olabilmişimdir. Kalın sağlıcakla.
   Saygı ve sevgi ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.