mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen üzerlerinde kimyasal kalıntı kalma riski çok can sıkıcı boyutlara ulaştı. Günümüzde bu durum ise tüketiciyi organik gıda arayışına itiyor. Organik pazarların çoğalması bu ihtiyacın karşılanmasına katkıda bulunuyor.

Mantar besleyici özelliği ile son yıllarda özellikle tercih edilen bir besin maddesi olarak öne çıkıyor. Mantar üretiminde kullanılan mantar kompostu mantarın yetişmesi için gereken besini sağlayan ve mantar misellerinin konulduğu karışımdır. Kaliteli mantar üretmek için, kompostta yabancı ve zararalı mikroorganizmaların bulunmaması gerekir. Bu nedenle kompostun hazırlanması esnasında ortam mikroorganizmalardan arındırılır. Bu arındırma işleminde bazı kimyasallar kullanılır. İnsan sağlığına zararı olmayan kimyasallar tercih edilmelidir.

kavak mantarı

Kompost hazırlamak

Mantar kompostunu zararlı kimyasal ilaçlar kullanmadan mikroorganizmalardan arındırmak zordur ama mümkündür. Kompost pastörizasyonu için kullanılan üç yöntem mevcuttur. Buharla Pastörizasyon, Haşlama Metodu ve Soğuk Pastörizasyon. Bunlar mantar üretimi yaparken kimyasal kullanmadan arındırma yöntemleridir.

Buharla pastörizasyon için, kompost karışımına taze buhar tatbik edilir. Kompost bu yolla, 65 C derecede bir saat bekletilerek pastörize edilir.

Haşlama metoduyla pastörizasyonda ise kompost karışımında kullanılacak saman 60 C derecedeki suda 30 dakika ila bir saat arası bekletilir. Suyun sıcaklığının 55 derecenin altına düşmemesi sağlanmalıdır.

Soğuk Pastörizasyon

Soğuk pastörizasyonda sönmüş kireç kullanılır. Kireç ile odun külü karıştırılır. Odun külü kullanılmadan önce elenmelidir. Karışım gerekli oranlarda su takviyesiyle çözelti haline getirilir. 45 kilo saman için 105 kilo su önerilir. Suya karıştırılacak olan kirecin miktarı 1.25 kilo, odun külü miktarı ise 4,25 kilo olmalıdır. Kompostta kullanılacak saman bu karşıma daldırılır. Samanın tamamı çözeltinin içinde olmalıdır. Bu nedenle samanın üzerine ağırlık konarak çözeltinin içinde kalması sağlanabilir. Saman çözeltinin içinde 16 saat bırakılır.

16 saat çözeltide kalan saman sürenin sonunda çıkarılır. Çıkarılan saman süzülmeye bırakılarak suyunu bırakması için beklenir. Saman sıkıldığında su çıkmamalıdır. Eğer daha fazla su bırakıyorsa süzme işlemi devam etmelidir. Bu işlemin doğru yapılması çok önemlidir.  Fazla suyun ne kadar süzüldüğü kontrol edilmelidir. Bu işlem, soğutma pastörizasyonunda en dikkat edilmesi gereken aşamadır.

Buna da Göz Atın

evde ek iş istiridye mantarı

Evde Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği

Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği Yapmak Mantar yetiştiriciliği önem kazandıkça, belediyeler tarafından kurslar açılarak halka …

2 yorumlar

  1. Benim bodrum dukanim var80mk burda nasıl mantar yetistire bilirim beni bilgilendirebilirmisiniz emekliyim bir meşkle ve ihtiyaç dan dolayı böyle bir is düşündüm yardımcı olursanız memnun olurum

  2. İstiridye mantarı üretimi hakkında hiçbir bilgi sahibi değilim.
    Evde veya 50+50 metrekare apt. altındaki dükkanımda üretimi denemek istiyorum.
    Maya tutturursak!!! sonrasına Allah kerim.!!
    Bilgilendirmeniz dileğiyle. Sağlıklı günler. Teşkkrlr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.