Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

1 – Minimum 15-20 cm derinlikte olan üretim kapları seçin. Uygun bir kap bulumadıysanız tahtalardan basit bir kap yapabilirsiniz.

2 – Kullanacağınız yetiştirme kabını iyi küflenmiş bitki artıklarından yapılan gübre ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında yuvarlak şekil almalıdır. Burada önemli olan nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1–2  yumurta tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve bir gece bekletin.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarda tutun ve ılık suyla günde iki defa karıştırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini aksaklığa uğratır.

5 – Nemli turf yosununu birkaç gazete yaprağıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa üzerine spreyle su sıkın.

6 – Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlar. Beklediğiniz ölçüye ulaşmaları için büyümelerini birazdaha sabırla bekleyin.

7 – Mantarları istediğiniz gelişimde toplayabilirsiniz. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

Buna da Göz Atın

Mantar Tohumu – Mantar Miseli Saklama Koşulları:

İstiridye Mantar Miseli yani mantar Tohumlarınızı Buzdolabınızın Meyvelik -Sebzelik bölümünde +2 ile +4 C dereceleri …

Bir yorum

  1. Ben de kültür mantarı yetistirmek istiyorum. Nasıl başlayacağımı bilmiyorum. kendi işimi kurmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir