Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

1 – Minimum 15-20 cm derinlikte olan üretim kapları seçin. Uygun bir kap bulumadıysanız tahtalardan basit bir kap yapabilirsiniz.

2 – Kullanacağınız yetiştirme kabını iyi küflenmiş bitki artıklarından yapılan gübre ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında yuvarlak şekil almalıdır. Burada önemli olan nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1–2  yumurta tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve bir gece bekletin.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarda tutun ve ılık suyla günde iki defa karıştırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini aksaklığa uğratır.

5 – Nemli turf yosununu birkaç gazete yaprağıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa üzerine spreyle su sıkın.

6 – Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlar. Beklediğiniz ölçüye ulaşmaları için büyümelerini birazdaha sabırla bekleyin.

7 – Mantarları istediğiniz gelişimde toplayabilirsiniz. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

7 yorumlar

 1. Ben de kültür mantarı yetistirmek istiyorum. Nasıl başlayacağımı bilmiyorum. kendi işimi kurmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 2. İbrahim Çavdar

  Kültür mantarı yetiştirmek için nasıl bir zemin veya ne kadar bir bütçe gerekiyor? lütfen bilgi alabilir miyiz?

  • Zemin duvar ve tavan yalıtımları iyi olan, ısıtma, soğutma ve havalandırma yapabileceğiniz, neme karşı da izolasyonu yapılmış 3 oda kültür mantarı için idealdir. Raflı sistem kurmanız iyi olur, raf araları 50-60 cm olacak. 1,5 mt kadar raf genişliği olabilir, daha fazlası rafın ortalarında işlem yapmak için uygun değil. oda içerisinde alt ve üst raflarda aynı sıcaklığı sağlamak için hava sirkülasyonu sağlamanız gerek, uygun bir havalandırma sistemi kurmalısınız. Nem, sıcaklık, oksijen, karbondioksit gereksinimlerini öğrenmeniz gerek.
   Bir mantar çuvalı ortalama 10-12 kg gelir ve sıkıştırma durumunuza göre 35-40 cm yer kaplar, yuvarlak şekilli olarak tabii. Ekimi yapılmış kompostu da tonu 600-700 TL arasında satın alabilirsiniz. Üreticilerini bulmanız lazım.
   Kolay gelsin.

 3. Kompostu sizden alabilir miyiz? bende yetistirmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz.

 4. Öncelikle mükemmel içerik için teşekkürler. İstiridye mantarı için en detaylı bilgiyi sitenizde buldum. Aslında amacım mantar tohumu almaktı ancak makaleleri okuyarak kendim ilk önce mantar kiti almaya karar verdim, o şekilde kolaylığını görmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.