Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

1 – Minimum 15-20 cm derinlikte olan üretim kapları seçin. Uygun bir kap bulumadıysanız tahtalardan basit bir kap yapabilirsiniz.

2 – Kullanacağınız yetiştirme kabını iyi küflenmiş bitki artıklarından yapılan gübre ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında yuvarlak şekil almalıdır. Burada önemli olan nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1–2  yumurta tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve bir gece bekletin.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarda tutun ve ılık suyla günde iki defa karıştırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini aksaklığa uğratır.

5 – Nemli turf yosununu birkaç gazete yaprağıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa üzerine spreyle su sıkın.

6 – Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlar. Beklediğiniz ölçüye ulaşmaları için büyümelerini birazdaha sabırla bekleyin.

7 – Mantarları istediğiniz gelişimde toplayabilirsiniz. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

Buna da Göz Atın

mantar tüketimi

Mantar Tüketiminde İstiridye Mantarı

Mantar Tüketiminde İstiridye Mantarı’nın Yeri İstiridye mantarı hem tüketici tarafından hem de üretici tarafından çok …

3 yorumlar

  1. Ben de kültür mantarı yetistirmek istiyorum. Nasıl başlayacağımı bilmiyorum. kendi işimi kurmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  2. İbrahim Çavdar

    Kültür mantarı yetiştirmek için nasıl bir zemin veya ne kadar bir bütçe gerekiyor? lütfen bilgi alabilir miyiz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir