Kültür Mantarı

Kültür Mantarı Nedir?

Kültür Mantarı Nedir?

Kültür mantarı aslında herkesin bildiği beyaz şapkalı mantar türüdür. Kültür mantarı özel olarak yetiştirilmektedir. Yetiştiği toprak zeminin üst kısmında şapkalı beyaz kısmı bulunur. Toprağın alt kısmında yer alan kök kısmı ise misel denilen saptan oluşmaktadır. Kültür mantarının kök kısmı da besin olarak tüketilebilmektedir. Mantar tohumu ekiminden sonra gelişim sürecini tamamlayan mantar meyve verme evresinde toprağın üst kısmında olgunlaşmaya başlayan beyaz şapka kısmı görülmeye başlanır. Kültür mantarı yetiştiriciliği son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Mantarın protein, vitamin ve mineral bakımından zengin bir besin olması mantar tüketimine olan talebi artırmıştır. Böylece mantar üretimi de artışa geçmiştir.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı yetiştiriciliği için kapalı ve ısı yalıtımlı izole bir alan oluşturulmalıdır. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde genellikle bodrum, kiler, ahır gibi karanlık, güneş ışığı görmeyen ve izolasyonu iyi yapılmış olan alanlar kullanılmaktadır. Yetiştiriciliğin yapıldığı mantarhane sıcaklığının ise 16 derece ile 23 derece arasında olması gerekmektedir. Aynı zamanda ortamın nemi de oldukça önemlidir. Mantarın yetişmesi için neme ihtiyaç vardır. Mantarların yetiştirileceği alanda nem oranı yüzde 80 ila 90 aralığında tutulması oldukça önemlidir. Mantar yetiştiriciliğinde mantarların yetiştiği alana doğrudan güneş ışığının girmemesi çok önemlidir. Isının ve nemin baskın olduğu alanın ise havalandırma sisteminin de iyi bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir.

Kompost Hazırlama

Mantar yetiştiriciliğinin en önemli kısmı mantar kompostu hazırlamaktır. Mantar fotosentez yapabilen bitkilerden değildir. Mantarın gelişebilmesi için yetiştiği zeminde yer alan besinleri parçalaması ve gelişimi için kullanması gerekmektedir. Mantarın gelişim alanı için oluşturulan bu hammaddeye kompost denilmektedir. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde kullanılan en iyi organik zemin at gübresidir. Fakat mantar üretiminin artması nitelikli at gübresini temin etmede sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle verimli bir at gübresinde olması gereken azot, vitamin ve mineral miktarı sentetik olarak karışım şeklinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu karışım çavdar ve yulaf saplarına iyice harmanlanarak mantar yetiştiriciliğinde kullanılacak olan alana yerleştirilir. Mantar yetiştirmek için başlangıç hazırlıkları büyük bir titizlik ile yapılmaktadır.

Buna da Göz Atın

mantar yetiştirmek

Herkes Mantar Yetiştirebilir mi?

  Herkes Mantar Yetiştirebilir mi? Gerekli Şartlar Nelerdir? Mantar üretiminde gelinen nokta ve özellikle istiridye …

Bir yorum

  1. vSELAMÜN ALEYKUM KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM DANISMANLIK İSEYENLERE DANIŞMANLIK YAPILIR 0554 643 73 14 KÜLTÜR MANTARI KOMPOSTU TEMİİN EDİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir