kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kültür Mantarı Üretiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kültür mantarı yetiştiriciliği son yılların en çok tercih edilen üretim kollarından bir tanesidir. Hatta mantar üretimi öyle bir noktaya gelmiştir ki kültür mantarının yanı sıra farklı mantar türlerinin üretimi de hızla artış göstermektedir. Peki, mantar üretiminin bu kadar ilgi çekici olmasında ki sebepler neler? Öncelikle mantar üreticilerinin aylık kazançlarına bakıldığında üretim miktarına göre oldukça tatmin edici gelirler elde ettiklerini görüyoruz. Mantar üretiminin zor gibi görünmesinin yanı sıra aslında tüm şartlar üreticiye bağlı olduğu içinde tarlada ki ürün gibi hasat verimliliği belirsizlik üzerine kurulmuyor. Bunun yanı sıra mantar hızla yetişen bir bitki olduğu içinde üretici aylarca ürün toplamayı beklemiyor. Bu da sürekli gelir sirkülasyonunu sağlıyor. Peki, kültür mantar üretimi nasıl yapılır?

kültür mantarı yetiştiriciliği

Mantarhane Kurulumu

Kültür mantarı üretmek isteyen kişilerin öncelikle mantarhanelerinin kültür mantarına uygun olarak tasarlaması gerekmektedir. Aslında mantarhane kuran şirketler m2 bazında tüm detayları anlaştığı üretici adayına ücret karşılığı sağlamaktadır. Bu konuda tarafımızdan destek isterseniz bizleri iletişim hattımızdan arayabilir tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Fakat kendi imkanları ile mantarcılık yapmak isteyen kişilerde uygun şartları hali hazırda mantar işi ile uğraşan üreticilerden destek alarak da yapabilir. Mantarhane için gerekli olan şartlar iklimlendirme, nemlendirme, havalandırma, ranzalar, sulama sistemi, aydınlatma sistemidir. Bu unsurların haricinde mantarhanede sürekli olarak hijyen sağlanmalıdır. Gözden kaçan ufacık bir küflenme kısa sürede mantar verimini düşürecek kadar yayılabilir.

Mantar Ekimi

Mantarhane içerisinde ki ranzalara önce kültür mantarına uygun olarak hazırlanmış kompost koyulur. Kompostun ilk aşamalarda satın alınması tavsiye edilir. Yine de mantar tohumu da alınarak kompost ve mantar misel oranı iyi bir şekilde ayarlanarak kompostun ve miselin homojen olarak karışması sağlanarak kendi komposrunuzu da yapabilirsiniz. Tüm bu işlemlerde ve daha sonrasında söylediğimiz gibi steril olunmaya özen gösterilmelidir. Tüm aşamalarda şirketimiz size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır.

 

 

Buna da Göz Atın

evde ek iş istiridye mantarı

Evde Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği

Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği Yapmak Mantar yetiştiriciliği önem kazandıkça, belediyeler tarafından kurslar açılarak halka …

5 yorumlar

  1. mehmet gürgün batur

    bu isi yapmak istiyorum

  2. mustafa kendir

    ben kültür mantari yapmak istiyorum ist otoruyorum koyume donmek ıstiyorum

  3. mustafa kendir

    ben kültür mantari yapmak istiyorum ist otoruyorum koyume donmek ıstiyorum bu konuda bana yardimci ulurmusunuz

  4. Benim ortalama 100metrekare yerim var mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.