kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği 2018

Kültür Mantarı Üretimi Nasıl Yapılır – Detaylar

Kültür mantarı üretimi yapmak isteyen kişilerin yapacakları bu meslekte uzmanlaşmaları ve bilgi sahibi olmaları verimli bir üretim ve tatmin edici kazançlar için oldukça gereklidir. Kültür mantarı üreticiliğine başlamadan önce küçük bir üretim alanı kurularak öncelikle işin inceliklerinin öğrenilmesini tavsiye ediyoruz. Küçük üretim alanında yapılan hatalar maddi ve manevi olarak yıpratıcı yaptırımlara sebebiyet vermemektedir. Fakat işe direkt olarak büyük bir tesis ile başladığınızda yapılan ufak bir hatanın ya da ihmal edilen hijyen kurallarının tüm üretimi heba etmesi kişi açısından yıpratıcı ve bezdirici olabilir. Mantarcılık aslında zor gibi görünse de oldukça basittir. Mantar üretiminde dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat edildiğinde yüksek kazançlı bir üretim yapılması gayet mümkündür. Peki, kültür mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Mantarhane Hazırlığı

Mantar üretiminin ilk aşaması mantarın yetişmesine uygun zemin hazırlamaktır. Kültür mantarı için bodrum katını ya da evde kullanılmayan bir odayı başlangıç olarak kullanabilirsiniz. Odanın loş ve güneş ışığını direkt olarak almaması, sıcaklığın ayarlanabilir olması, mantarhanenin havalandırması ayarlanabilmeli, nem cihazı gibi faktörlerin bir araya gelmesi ile ideal bir mantarhane oluşturulmuş olmaktadır. Mantar üretimi için bir diğer gerekli olan şey ise mantarların üzerinde yetişmesi için demir ranzaların hazırlanması. Ranzaları tahtadan yapmamalısınız çünkü nemli ortamda tahta ranzalar hastalık yapar. Mantarhanenin hazırlığında tabi ki mantar üretimi yapan kişilerden yardım almak gerekmektedir. Bir bilene danışmak mantar üretiminde ekstra önem taşır.

Kültür Mantarı Kompostu

Kültür mantarı yetiştiriciliğinde ve diğer tüm mantarların üretiminde kompost çok önemlidir. İyi bir kompostun nem oranı, azot oranı, PH değeri ve mantarın kendisine has gerek duyduğu besinlerin kompost içerisinde olması gerekir. Kompost satın alınabileceği gibi (ki biz bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz) yada üretim işinde uzmanlaşmış olan üreticiler veya danışmanlık hizmeti veren firmamız tarafından da kendi üretim hanelerinizde Kompost yapmayı öğrenebilirsiniz.

 

 

Buna da Göz Atın

mantar yetiştirmek

Herkes Mantar Yetiştirebilir mi?

  Herkes Mantar Yetiştirebilir mi? Gerekli Şartlar Nelerdir? Mantar üretiminde gelinen nokta ve özellikle istiridye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir