kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği 2018

Kültür Mantarı Üretimi Nasıl Yapılır – Detaylar

Kültür mantarı üretimi yapmak isteyen kişilerin yapacakları bu meslekte uzmanlaşmaları ve bilgi sahibi olmaları verimli bir üretim ve tatmin edici kazançlar için oldukça gereklidir. Kültür mantarı üreticiliğine başlamadan önce küçük bir üretim alanı kurularak öncelikle işin inceliklerinin öğrenilmesini tavsiye ediyoruz. Küçük üretim alanında yapılan hatalar maddi ve manevi olarak yıpratıcı yaptırımlara sebebiyet vermemektedir. Fakat işe direkt olarak büyük bir tesis ile başladığınızda yapılan ufak bir hatanın ya da ihmal edilen hijyen kurallarının tüm üretimi heba etmesi kişi açısından yıpratıcı ve bezdirici olabilir. Mantarcılık aslında zor gibi görünse de oldukça basittir. Mantar üretiminde dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat edildiğinde yüksek kazançlı bir üretim yapılması gayet mümkündür. Peki, kültür mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Mantarhane Hazırlığı

Mantar üretiminin ilk aşaması mantarın yetişmesine uygun zemin hazırlamaktır. Kültür mantarı için bodrum katını ya da evde kullanılmayan bir odayı başlangıç olarak kullanabilirsiniz. Odanın loş ve güneş ışığını direkt olarak almaması, sıcaklığın ayarlanabilir olması, mantarhanenin havalandırması ayarlanabilmeli, nem cihazı gibi faktörlerin bir araya gelmesi ile ideal bir mantarhane oluşturulmuş olmaktadır. Mantar üretimi için bir diğer gerekli olan şey ise mantarların üzerinde yetişmesi için demir ranzaların hazırlanması. Ranzaları tahtadan yapmamalısınız çünkü nemli ortamda tahta ranzalar hastalık yapar. Mantarhanenin hazırlığında tabi ki mantar üretimi yapan kişilerden yardım almak gerekmektedir. Bir bilene danışmak mantar üretiminde ekstra önem taşır.

Kültür Mantarı Kompostu

Kültür mantarı yetiştiriciliğinde ve diğer tüm mantarların üretiminde kompost çok önemlidir. İyi bir kompostun nem oranı, azot oranı, PH değeri ve mantarın kendisine has gerek duyduğu besinlerin kompost içerisinde olması gerekir. Kompost satın alınabileceği gibi (ki biz bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz) yada üretim işinde uzmanlaşmış olan üreticiler veya danışmanlık hizmeti veren firmamız tarafından da kendi üretim hanelerinizde Kompost yapmayı öğrenebilirsiniz.

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

4 yorumlar

  1. istiridye mantarı veya kültür mantarı yetiştirmek için öncelikli bilmemiz gerekenlen nelerdir, dikkat edeceğimiz konuları yazabilirseniz memnun olurum, sevgiler saygılar.

  2. daha önce hiç bu sektörde bulunmadım, istiridye mantarı için veya diğer mantarların pazarlanması konusunda destek veya bilgi alabilirsem bu işe girmeyi düşünebilirim

  3. Merhaba kolay gelsin
    Çanakalede arazimizin bulunduğum bölgede zeytin yağı fabrikalarında çok miktarını zeytin posası var bu malzemeden kompost hazırlaya bilirmiyiz.
    Teşekürler

    0536 347 44 77

  4. Bu güzel içerikler için çook çook teşekkür ederim ihtiyacım olan bilgileri nihayet güzel bir sitede bulabildim. Peki istiridye mantarı yetiştiriciliği için devlet destekleri devam etmekte mi? veya istiridye mantarı için en az ne kadar sermayemiz olması lazım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.