Kurdukları serada mantar yetiştiriyorlar

Farklı yerlerden aldığı mantarları söğüt ilçesinde pazarlarda satan Özdemir ailesi, bu konuda sıkıntı yaşayınca sera kurup mantar yetiştirmeye başladı.

Boş zamanlarında başka illerden getirdiği mantarları pazarlarda satan Yusuf Özdemir, çalıştığı kurumdan emekli olduktan sonra bu işi ailesiyle yapmayı sürdürdü.

Farklı illerden temin ettiği mantarlarda kalite sorunu yaşayıp, güçlük çeken Özdemir, çözümü sera kurarak mantar yetiştirmekte buldu.

Özdemir, yaptığı açıklamada, uzun süren araştırmalar sonucu 1,5 dönümlük kapalı alana 15 sera kurup kültür mantarı yetiştirmeye başladığını söyledi.

Geçmiş yıllarda başka illerden getirdiği mantarları sattığını anımsatan Özdemir, nakliye ve kalitede sorunlar yaşayınca üretim metotlarını araştırmaya başladığını ifade etti.

Araştırmalarının ardından mantarı serada yetiştirmeye karar verdiklerini anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

Mantar yetiştiriciliği konusunda daha önce hiç tecrübemiz yoktu. Bu çocuk büyütmek gibi. Her aşamasıyla ilgilenilmesi gerekiyor. 40-45 günde satışa hazır hale geliyor. Havanın durumuna göre bir, iki gün gecikme olabiliyor. Ürettiğimiz ürünleri başta Eskişehir olmak üzere, pazar ve marketlere pazarlıyoruz. Serada kışın günlük 20-30, yazın ise 10-15 kasa arasında kültür mantarı yetiştiriyoruz. Ürün kışın daha çok tüketiliyor.”

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.