kütükte istiridye mantarı yetiştirme

Kütükte İstiridye Mantarı Nasıl Üretilir?

Kütükte İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı doğada, özellikle kayın ve kavak ağaçlarının çürümekte olan kütüklerinde yetişir. Aynı ortamı sağlayacak olan kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliğinden alınacak ürünün tadı daha keskin ve lezzetli olacaktır. Kütükte istiridye mantarı yetiştirilirken tamamen doğal ortam ile özdeş bir ortam sağlanmış olacağı gibi, organik ürün de elde edilecektir.

Organik Üretim

Klasik istiridye mantarı üreticiliği mantar kompostu poşetlerinde yapılır. Kompost hazırlığı detay gerektiren zorlu bir süreçtir. Kompostun steril olması, bakteri ve mikroorganizmalardan arındırılmış olması gerekir. Bu arındırma işleminde kimyasal maddelerden de faydalanılır. Kaynatarak, buharla ve soğutarak yapılan sterilizasyon işlemlerinde kimyasal kullanılmaz.

Kütükte mantar üretimi mantarın doğal ortamında yetişiyor gibi tamamen organik bir üretim söz konusudur.

Uygun Kütük Temini

Kütükte mantar üretimi özellikle orman köylerinde yoğun olarak yapılmaktadır. Orman köylerinde kütüğe ulaşmak çok kolaydır. Fakat kütükte mantar üretimi farklı bölgelerde yapılacaksa, odun satan yerlerden kütük temin edilebilir. Ömrü dolduğu için kesilen ağaçların kütüklerinden de faydalanmak söz konusu olabilir. Fakat kütük elde etmek için genç ağaçların kesilmemelidir.

İstiridye mantarı özellikle kayın ve kavak ağaçlarında çok hızlı yetişir. Ihlamur ve söğüt ağacı da istiridye mantarı yetişmesi için uygundur. Mantar geniş yapraklı ağaçları tercih eder ve bu ağaçların odunları da nispeten yumuşaktır. Sert odunlu ağaçların kütüklerinde misel biraz yavaş gelişir.

Geniş yaprakları olan tüm ağaç türleri kulanıma uygundur. Ağacın odun cinsi ne kadar yumuşak olursa o kadar kolay mantar yetiştirilebilir. Ağaç ne kadar sert olursa o kadar meşakkatli olacaktır bu süreç.

Misel Ekimi

İstiridye mantarı yetiştirmek amacıyla kullanılacak kütüklerin otuz kırk santim uzunlukta olması önerilir. Çapı ise 15-20 santim olan kütüklere belli aralıklarla delikler açılır. Bu deliklerin beş santim derinlikte açılması uygun olur. Delikleri açarken kullanılacak matkap ucunun steril olması önemlidir. Bir kütükten diğerine geçerken mutlaka sterilize edilmelidir. Mantar yetiştirmek için kullanılacak kütüğün çapı on santimden küçük olmamalıdır. Bunun haricinde genişliğinin önemi yoktur.

Yeni kesilmiş olan kütüklerin yeterli nemi olacağı için ayrıca nemlendirilmesine gerek yoktur. Eğer kütük önceden kesilmişse yeterli neme ulaşması için suda bekletilir. Kütüklerde açılan deliklere dübel veya saman çöpüne sarılmış olan miseller yerleştirilir. Böylece kuluçka dönemi başlamış olur. İstiridye mantarı yetişmesinde ihtiyaç duyulan ortam sağlandıktan sonra, mantar yetişmeye başlayacaktır.

 

 

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

4 yorumlar

  1. Merhaba. Kütük satışı da yapıyor musunuz?

  2. slm ticari olarak kütükte istiridye mantar yetiştiriliçiği yapa bilirmiyim 10 ton kütükten aylık nekadar ürün alırım işe başladıktan sonra ilk hasadı kaç ay sonra yaparım 10 ton kütük için nekadar alan gerekli

  3. Öncelikle selamlar, istiridye mantarı yetiştiriciliği için kütükte mi yoksa normal olarak mı başlamak gerekir, avantajları ve dezavantajları nelerdir. Mantar tohumu için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.