mantar hatalıkları

Mantar hastalıkları ve önlemleri

“Sorunlar çıkmadan Önlem almak problemlerle uğraşmaktan daha kolaydır”

SORUN
NEDENİ
ÇÖZÜMLER
Istiride Mantar Miseli üretiminde başarısızlığın sebepleri.Yanlış yapılan planlama stratejisi.Ortam parametrelerini gözden geçirin. Dikkat edilecekler: Nem, sıcaklık, ışık, havalandırma vb
Not: Kompost içi çok nemli ise, nemi azaltın.
Kullanılan suyun Klorlu veya bakterili pis olması.Fazla olan kimyasal kirleticileri ortadan kaldırmak için su filtreleri ya da teknolojik başka yollar deneyin.
Hatalı Istiridye mantarı Kompostu yapımı.Kullanacağınız Kompostu kontrol ediniz. Kullanacağınız hammaddenin iyi bir durumda ve taze olduğundan emin olunuz. Not: Ürünleri torbalama işleminden  hemen sonra pastörize ediniz. Aksi halde fermantasyon gazı, misel sarım hızını yavaşlatır hatta durdurabilir.
Yetersiz pastörizasyon.Pastörizasyon işlemini kontrol ediniz. Pastörizasyon başlamadan önce buhar varlığından emin olunuz.
Torbadaki malzemenin aşılamadan önce aşırı sıcak olması.Misel aşılamadan önce Kompostun malzemesinin 25 C dereceden sıcak olmadığından emin olunuz.
Kötü mantar miseli kullanımı.Taze mantar miseli ve kalitesi bilinen marka misel kullanılmalıdır.
Kontamine olmuş mantar miseli kullanımı.Uygun koşullarda pastörize edilmiş Kompost malzemesi ile tekrar aşılayınız.
Yetersiz miktarda Istiridye mantar miseli kullanımı.Yeterli miktarda misel aşıladığınızdan emin olunuz. yaş ağırlığın %5 oranı idealdir.
Istiridye Mantar miselinin kalitesiz olması,   kötü kokması ve akarların yayılması.Pastörizasyon çok hızlı yapılmış ve / veya oda kapısı çok hızlı açılmış ve kontaminasyona sebep olunmuş.Sıcaklık yavaş yavaş düşürülmelidir. Kapıyı çok hızlı açmayınız. Pamukların sıkı bir şekilde yerinde olduğundan emin olun.
Aşılama işlemi.Hijyenik koşullarında aşılama yapın; temiz ve hava hareketi olmayan bir yer seçin.
İnkübasyon alanında çok yüksek   sıcaklık ve yetersiz havalandırma.İnkübasyon alanında daha fazla havalandırma yapın. Sıcaklığını kontrol edin ve 25-35 santigrat dereceyi korumak için önlemler alın.
Depo’da yüksek oranda karbondioksit mevcudiyeti.En fazla % 5 karbondioksit. Odayı daha fazla havalandırın.
İnkübasyon alanı hijyenik olmalı.Kuluçka odasında hijyeni sağlayın ve temizliğe özen gösterin.
Misel hammadde yüzeyinde eşit yayılım göstermiyor.Miseli kompost içinde iyi karıştırın.
Bakteriler, mantarlar ve diğer kontaminasyonlar mevcut.Kontamine olanları derhal depodan uzaklaştırın. Bir sonraki pastörizasyon işleminde torbaları daha uzun bir süre pastörize edin. Süreci iyi takip edin. Hijyen kurallarını dikkatle uygulayın. Her işlem adımı sırasında her şeyin (kişilerin, ortamın, araç ve gereçlerin, çevrenin temiz olduğundan emin olun. Ciddi bir kirlenme mevcut ise işletme en az 10 – 15 gün gibi bir süre kapalı tutulmalı. Tüm kirletici yaşam döngüsünü kesmek amacıyla faaliyetlerinizi durdurun. Kimyasal maddelerle bölgeyi temizleyin. Haşere ve Böcekleri azaltmak için yapışkan tuzak kullanın.
Yanlış kompost formülü kullanımıDoğru bir Formül ayarlayın; pH’ı ölçümünü ihmal etmeyin.
Istiridye Misel sarımı oluyor fakat mantar üretimi gerçekleşmiyor.Akarlar, mantar, virüs, bakteri ve böcekler.İşlemleri Pastörizasyonu, aşılama ve diğer süreçleri gözden geçiriniz. Hijyen yöntemlerinizi kontrol ediniz.
Çevresel zehirler tarafından zarar görmek.Toksinlerin kaynağını ortadan kaldırın.
Kötü misel kullanımı.Yeni ve taze Misel kullanın.
Pinlenme ve taslak büyümesi yeterince iyi değil.Sıcaklık ve nem oranlarını kontrol ediniz. Kapılar ve pencereleri buna göre ayarlayın. Havalandırmayı düzenleyin.
Istiridye Mantar formu oluşuyor, ancak gelişimde gecikme veya bozuklmalar görülüyor.Bakteri, böcek veya akar bulaşması mevcut.Işık, sıcaklık, nem ve havalandırma ayarları düzenlenmeli. Hijyeni mutlaka kontrol ediniz. Ciddi kontaminasyonlarda 3,5 litre  su içinde yarım çay kaşığı kükürt solüsyonunu uygulayın. Torba ve mantar yüzeyini püskürtünüz. Kontamine olmuş olan torbaları uzaklaştırınız.
Toksinleri var.Kimyasal kirlilik yaratan unsurları kaldırın.
Verimsiz Misel.Yeni bir Misel üreticisi bulun.
Yetersiz ışık.Işığı oranını arttırın ya da uygun dalga boyunda ışık ayarlayın.
Istiridye Mantarların sapları uzuyor ve şapkaları gelişmiyor.Fazla karbondioksit mevcut.Düzgün havalandırmayı sağlayın.
Çok uzun zaman kuluçka.Primordiyum oluşumu süresini kısaltın.
Çok sayıda Istiridye mantar Pin’i var ama sadece birkaçı gelişiyor.Oksijen eksikliği ve ışık yetersiz.Havalandırmayı arttırın ve daha fazla ışık kaynağı koyun.
Kompost içerik yetersiz veya Kompost düşük kalitede.Kompostu yeniden formüle edin veya hammadde kalitesini kontrol edin.
Misel büyümesi Düşük oranlı.Verimi yüksek Misel kullanın veya yüksek verim için koşulları iyileştirin.
Verimsiz MiselDaha verimli Misel elde kullanın.
Mikrop veya rakip mikroorganizmaların üremesi var.Üretilen mantarın lehine, rakip mikroorganizmaların aleyhine odaların koşullarını düzenleyin.
Istiridye Mantarların şekilleri deforme olmuş,  taslak çürümesi ve ölümleri görülüyor.Kompost torba yüzeyleri kirli.Kirli yüzeyleri temizleyin.
Yetersiz havalandırma, çok yüksek nem oranı.Havalandırmayı artırın. Nemi makul seviyelere getirin. Kompost yüzeyindeki su damlacıklarının günde birkaç defa buharlaşması sağlanmalı. Sulamayı kontrol ediniz; Torbalarda su birikiyorsa, yüzeylerde delik açarak tahliye ediniz.
Verimsiz Misel.Daha verimlisini edinin.
Pin oluşum döneminde kimyasalların kullanımı.Mantar gelişim aşamasında kesinlikle kimyasal kullanmayınız.
Mantar gelişimi için Kompost içeriği yetersiz.Kompost hammaddesini yeniden formüle edin.
Sadece ilk flaş da Istiridye mantarı hasat edilebiliyor, sonraki flaşlar da başarısızlık var.Rakip mikroorganizmalar mevcut.Hijyen kontrol, ışık, sıcaklık, nem, hava ve havalandırma ayarlayın.
Başarısız bir Mantar üretim planı yapılmış.Üretimin her aşamasını gözden geçirin ve daha iyi bir planlama yapınız.
Zayıf Misel.Yeni bir Misel edinin.
Çok sayıda Pin aynı anda çıkıyor.Torbalardaki delik boyutunu küçültün.
Istiridye Mantarların ebatları küçük.Kompost yeterince besleyici değil.Kompostun kalitesini gözden geçirin.
Hava değişikliği.Geniş aralıklı sıcaklık  değişikliklerinden sakının.
Sağlıksız Misel.Misel kökenini kontrol edin.
İklim çok nemli.Mantar deposunun etrafında limon ağacı yerleştirin. Mantar odasında direklere ve yere, raflara kireç yayın. Mantar odalarını temizleyin (temiz ve düzgün tutun) .
Böcekler ve Zararlı haşerat mevcut.İşletmenin etrafında olabilecek Mantar atıklarını temizleyerek uzaklaştırınız.Kompost atıklarınızı gübre olarak veya geri dönüşüm şeklinde değerlendirmeye çalışın.
Karıncalar.Karıncalara karşı mücadele ediniz. Kompostların üzerine gelmemesine dikkat edin.
Istiridye Mantarları aşırı hafifSulama yetersiz.Mantar nemini kontrol edin.
Istiridye Mantarı çabuk bozuluyor.Mantarlar çok olgunlaşıyor.Hasatı daha erken yapınız.
Ambalajlamadan önce mantarın ısısı fazla yüksek.Ambalajına yerleştirmeden önce mantarları soğuk ortamda tutun.
Hasat esnasında Mantarlar çok ıslak.Hasattan birkaç saat önce nemi  azaltın ve havalandırmayı artırın.
Mantarın raf ömründen fazla saklamak.Hasat edilen mantarlarınızı hızlı bir şekilde pazarlayın.
Istiridye Mantar yaprağı üzerinde yer yer çürüme noktalarının oluşması.İstiridye mantarı üretimi esnasında ortaya çıkan  bakteriler var veya Fazla sulama yapılıyor.Mantar odası içinde bağıl nem oranını kontrol altına alın ve nemin % 80-90 oranı arasında sabitleyin. Depoyu sulamadan önce mantar yüzeyinde birikmiş suyun buharlaşmasını bekleyin. 45 litre su içerisinde 115 gram klor ilave ederek uygulayın.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

  1. İstiridye mantarımda kurt oluştu. Dış görüntüde hiçbir bozulma yok ama parçaladığımda içinde kurt görüyorum. Kompostları atmadan kurttan kurtulmanın bi yolu var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

    • Kurt olarak gorunenler sinek larvaları. Ortama sinek girmesini engelleyin. Havalandırma izgarası ve sineksavar kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.