mantar kompostu

Mantar Kompostu – Fermantasyonu Yapımı

Mantar Kompostu-Fermantasyonu Yapımı

Mantar yetiştiriciliği son yılların popüler tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Pek çok kişi özel mantarhane ortamları hazırlayarak mantar yetiştiriciliğine adım atmaktadır. Mantar yetiştirmek aslında zor değildir. Fakat mantarın yetiştiği ortam diğer bitkilerin yetiştiği ortama göre oldukça büyük farklılıklar gösterir. Gelişi güzel bir ortamda mantarın verimli olarak yetişmesi mümkün değil. Bunun için mantarın yetişimine uygun alanların hazırlanması gerekir. Mantarlar, diğer bitkiler gibi fotosentez yolu ile gelişip büyüyemezler. Klorofilsiz olan mantar bitkilerinin fotosentez yapma özellikleri yoktur. Fotosentez yapamayan mantarlar yetiştikleri zeminde yer alan organik maddelerden aldıkları selülozu parçalayarak gelişimlerini sağlamaktadır. Mantarın gelişmesi için ise üreticiler yetiştirme zemini olarak komposto hazırlamak durumundadır.

Kompostu Nasıl Yapılır?

Mantarın gelişebilmesi için yetiştiği zeminde iyi hazırlanmış mantar kompostu olması gerekmektedir. Kompostu hazırlamak için kullanılacak olan gübrenin doğru seçilmesi ve gübrenin besin değeri açısından verimliliği oldukça önemlidir. Ayrıca mantarın besin maddelerini iyi bir şekilde alıp parçalayacak şekilde yetiştiği alt zeminin yarı parçalanmış şekilde olması gerekmektedir. Mantarın yetişmesi için uygulanan uygun zemin subrastrat olarak adlandırılmaktadır. Subrastratı meydana getiren ortama ise kompost ismi verilmektedir. Kompostun yapımında oldukça uzun yıllardır at gübresi kullanılmaktadır. Fakat mantar yetiştiriciliğin artması ve gelişen teknolojiler kompost yapımında çeşitli maddelerinde kullanımına olanak hazırlamıştır.

Kompostun Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Kompost yapımında uzun yıllar at gübresinden yararlanıldığından bahsetmiştik. At gübresi istiridye mantarı hariç beyaz şapkalı kültür mantarı yetiştiriciliğinde oldukça verim sağlayan gübre çeşididir. Kullanılan at gübresinin ise oldukça nitelikli olması gerekir. Hayvanın gün içerisinde 5 kg civarı ot ve 3 kg ile 6 kg civarında yulaf tüketimi mantar için oldukça uygundur. Mantar yetiştiriciliğinin artması ile birlikte nitelikli at gübresi bulunmasının zor olmasından dolayı sentetik ortamlar kullanılmaya başlanmıştır. Sentetik ortam yaratılırken at gübresi içinde bulunan azot, mineral ve vitaminlerden oluşan bir ortam yaratılmaktadır. Bunun içinde kullanılan malzemeler saplar ve samanlardır. Genellikle en uygun saplarda çavdar ve buğday saplarıdır. Bu saplara hazırlanmış olan karışım aktarılır ve mantarhane de kompost olarak kullanılır.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.