mantar kompostu

Mantar Kompostu Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

 

Mantar Kompostu Nasıl Yapılır?

Mantarcılık son dönemlerde oldukça popüler olan besin yetiştirme dallarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Popüler bir pazara dönüşen mantarcılık, pek çok kişiyi bu işe girme konusunda heveslendiriyor. Peki, mantar üretimi nasıl yapılır? Mantarcılık için neler gereklidir? Mantar kompostu nasıl yapılır? Tüm bu sorularımızın cevaplarını yazımız içeriğinde bularak mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mantar Kompostu Hazırlama

Mantar yetiştiriciliğinin yapıldığı mantarhane alanları diğer bitkilerin yetiştirilme alanlarına göre oldukça farklıdır. Mantar standart bir ortamda yetişemez. Mantarın yetişebilmesi için ona uygun bir ortamın yaratılması gerekir. Mantarlar klorofilsiz bitkilerdir. Bu özelliklerinden dolayı da mantarlarda fotosentez yapma özelliği gelişmemiştir. Bitkilerin fotosentez yaparak sağladıkları gelişimi mantarlar yetiştikleri ortamdan temin ederler. Mantar türleri arasında yer alan bazı mantar çeşitleri çürümemiş maddeler üzerinde yetişebilme özelliğine sahiptir. Maddelerdeki selülozu parçalayarak yetişmeleri için kullanırlar. Mantarların gelişebilmesi için yetiştikleri ortamda ki maddelerin genellikle parçalanmış olması gerekir. Mantarın uygun yetişmesi için hazırlanan besinlerden oluşan alt zemine komposto denilmektedir. Kompostu yapımında ise çeşitli maddeler ve gübreler kullanılmaktadır.

Kompost Yapımında Kullanılan Malzemeler

Kompost yapımında at gübresinden ve başka organik maddelerde kullanılır. Fakat at gübresi konusunda üreticilere ek bilgi vermemiz gerekir. Eğer istiridye mantarı üretilecek ise at gübresinin kullanılmaması gerekmektedir. At gübresi kullanımı beyaz şapkalı kültür mantarlarındadır. Mantar yetiştiriciliğinde at gübresi kendi başına dahi mantar yetişimine uygun zemin hazırlamaktadır. At gübresinin besin değerlerinin oldukça yüksek olması mantar tohumu gelişimini verimli ölçüde destekler. At gübresinde bulunan azot ve azot harici zengin mineral, vitamin ve besinler mantarların yetişmesi için verimli ortamı yaratmaktadır. Tabi ki burada at gübresinin niteliği de önemlidir. Atın beslendiği kaynaklar ve günlük besin tüketimi gübrenin niteliğini artırmaktadır. En verimli at gübresi için bir atın gün içerisinde 3 kg ile 6 kg arasında yulaf yemesi ayrıca atın 5 kg civarında da ot tüketmesi gübrenin niteliğini fazlasıyla artırmaktadır. Ayrıca mantarların üretiminde kullanılacak olan at gübresinin ne kadar zamandır var olduğu önemlidir. Gübrenin 4 haftayı geçmemesi gerekmektedir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

 1. Abdullah yıldız

  Ben bu işi yapmak istiyorum
  Tam net bilgi sahibi olmak istiyorum
  At gübresinin yanmış olması gerekiyormu
  Yada kendimi kompost yaparsak yaptığımız kompost sadece bir kereliğine mi mahsus yoksa devamlımı kullanılırmı.
  Ve üredim için nasıl bir ortam gerekiyor karnlığı sıcaklığı nasıl olması gerek.
  Şimdiden teşekkürler

 2. Merhaba ben evde hobi olarak kültür mantarı yetiştirmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen gübre nasıl ve ne şekilde hazırlanır .şimdiden teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.