Mantar Miseli Nasıl Üretilir

Mantar Miseli Nasıl Üretilir?

Mantar Miseli (Tohumu) Nasıl Üretilir? İşte Detaylar…

Mantarcılık son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir. Mantar üretimi için de mantar misli kullanılmaktadır. Mantarlar spor ile ürediklerinden dolayı tohumları bulunmamaktadır. Bu yüzden de mantar miseli ile üretim yapılmaktadır. www.mantartohumu.com sitesinden kolaylıkla satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mantar miseli üretimi nasıl olur denildiğinde, mantarın şapkası altındaki sporlar alınır ve uygun koşullarda çimlendirilmesi sağlanır. Bu şekilde mantar miseli üretimi yapılmaktadır. Fakat misel üretimi oldukça zahmetli olup, riskli bir iştir. Bu yüzden genellikle üreticiler mantar miselini satın alarak kullanmayı tercih etmektedirler. Mantarcılık için en fazla tercih edilen mantar türü istiridye mantarıdır. Bu mantar türü besin değeri yüksek olduğu için tüketici tarafından da çok fazla sevilmektedir. Üretimi de oldukça karlıdır. Artan talepten dolayı devlet artık teşvik amaçlı Mantarcılık kursları ile üreticiler bilinçlendirilmektedir.

Mantar Üretimi İçin Ne Yapılmalı?

Mantar üretimi için ilk olarak hangi mantarı üreteceğinize karar verip bu mantarın sevdiği ortam koşullarını uygun alanı sağlamanız gerekmektedir. Genellikle bu koşullar mantar üretim tesislerinde mantar çadırlarında sağlanmaktadır. İstiridye mantarı üretimi için, bol oksijenli, nemli ve rutubetli bir ortam sağlamanız gerekmektedir. Bu mantar türü oksijeni çok sevdiği için olgunlaşma sürecinde çok iyi havalandırma yapılması gerekmektedir. Aksi durumda mantar oksijensiz kalacağı için sapı uzayacak, yaprakları havaya kalkacaktır. Olgunlaşma süresi de uzayacaktır. Ortamdaki nemi sağlayabilmek için de genellikle sis makinası tercih edilmektedir. Bu makine gerekli nemi ortama sağlayarak olgunlaşma sürecinin düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. İstiridye mantarı kısa sürede olgunlaşan bir mantardır. Yaprak boyutları 10 cm’ye gelen mantar olgunlaşmış demektir ve toplanabilir. İstiridye mantarı oldukça ekonomik bir mantardır, bu yüzden de hem üretici tarafından hem de tüketici tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

 

Buna da Göz Atın

Evde Mantar Üretimi

Evde Mantar Üretimi

Evde Mantar Üretimi İçin Ne Gerekir İstiridye mantar yetiştiriciliği son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde …

3 yorumlar

  1. Selamlar bu mantarcılık bende yapmak istiyorum banada bilgi verimizi niz bende nereye baş vurmak gerekiyor bize bilgi verirseniz memun olurum

  2. misel üretiminde verim almak için neler yapmak lazım daha sonra videolu anlatımlarda da bulunur musunuz teşekkürler

  3. Aytuğ yılmaz

    Balıkesır Susurluk’ta 350kutukte ıstırıdye mantarı yetiştirmek teyım alım yapıyormusunuz çoğu kavak ve kayın agacıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir