mantar ekimi

Mantar Tohumu Ekerken Dikkat Edilmesi Gereken Unsur

Mantar Tohumu Ekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar üretimi başlı başına kendi kuraları olan özen ve dikkat isteyen bir süreçtir. Mantar pazarının dünya genelinde hızla gelişmesi ile birlikte ülkemizde bu pazara ayak uydurmaktadır. Mantar üretimi yapan kişilerin işten kazançları ve işin cazibeleri söz konusu olduğunda da arayış içerisinde olan girişimciler ve çiftçilerde mantar üretimine yönelmektedir. Mantarcılık sektörü oldukça hareketli bir sektördür. Eğer mantar üreticisi yetiştirmek istediği ya da yetiştirdiği mantar türünün pazarlama ağını ayarlar ve mantar üretimi için uygun şartları sağlarsa bu işten kar etmemesi mümkün değildir. mantarcılığa başlamak isteyen kişiler eğer yatırım maliyetini minimum tutarak bu işi önce tecrübe etmek istiyorlarsa evde mantar yetiştirmek ile işe başlayabilirler.

sarı istiridye mantarı

Mantar Yetiştirme                                

Mantar yetiştirmek için bu konuda araştırma yapmış olan pek çok kişi mantarın hangi ortamlarda ve koşullarda yetiştirilmesi gerektiği hakkında bir ön bilgiye sahiptir. Mantarın yetişeceği florayı ayarlama dışında mantar tohumu doğru bir şekilde ekilmesi de oldukça önemlidir. Mantarın yetiştiği ortam ve mantar miseli çoğaltılma süreci aslında bakterilerin çoğalması içinde elverişlidir. Bu nedenle temiz ve steril olmayan ortamlarda Kompost içine Misel ekimi işleminin verimli sonuç vermesi mümkün değildir. Mantarcılık yapmak isteyen kişilerin her şeyden önce mantar ile uğraşırken hijyene çok dikkat etmesi gerekir. Tüm şartlar mükemmel olsa dahi ihmal edilen hijyen hasattan verim alınamaması için tek başına yeterli olmaktadır.

mantar tohumu

Mantar Tohumu Ekimi

Mantarın yetişmesi için mantar kompostu olmazsa olmazdır. Mantarın yetiştiği toprak olan kompost aynı şekilde bakteri florasına açıktır. Tohum ekerken dikkat edilmesi gereken şey ise misel litresinin kompost kg oranının iyi yapılması, hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmesi ve kompost ve miselin homojen olarak karıştırılmasıdır. Buna dikkat ederseniz kalite oranını bizzat deneyimleyeceksiniz.

 

Buna da Göz Atın

evde ek iş istiridye mantarı

Evde Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği

Ek İş Olarak Mantar Yetiştiriciliği Yapmak Mantar yetiştiriciliği önem kazandıkça, belediyeler tarafından kurslar açılarak halka …

2 yorumlar

  1. Hayrettin kılıç

    İstiridye mantarının zehirleme şüphesi olurmu teşekkür ederim hayırlı akşamlar

  2. Selam peki günde kac defa sulanmalidir?ilk ve sonntägig asamalarda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.