mantar tüketimi

Mantar Tüketiminde İstiridye Mantarı

Mantar Tüketiminde İstiridye Mantarı’nın Yeri

İstiridye mantarı hem tüketici tarafından hem de üretici tarafından çok fazla tercih edilen bir mantar çeşididir. Özellikle üretiminin kolay oluşu ile üreticilerin kazanç sağladığı bir mantar türüdür. Bu mantara kayın mantarı da denilmektedir. Halk arasında en çok bilinen ismi ise kavak mantarıdır. Bunun sebebi ise kavak ağacının altında yetişiyor olmasıdır. İstiridye mantarı kavak ağacındaki selüloz ile beslenip olgunlaşmaktadır. Aynı zamanda oksijeni bol ve nemli ortamları da çok sevmektedir. Kavak ağacı da onun bu tüm ihtiyaçlarına karşılık vermektedir. Bu yüzden bir mantar üreticisinin en çok dikkat etmesi gereken konu bu istiridye mantarı için uygun ortamı sağlamak olacaktır.

İstiridye Mantarı İçin Gerekli Uygun Koşullar

İstiridye mantarı için en önemli ortam koşulu oksijendir. Oksijeni bol olan bir ortam da olgunlaşan bu mantar türü oksijensiz kaldığı zaman yapraklarını yukarıya kaldırıp, sapı uzamaktadır. Böyle bir belirti görüldüğünüzde ortamdaki oksijeni hemen arttırmalısınız. Mantar üreticiliği olarak uygun ortam koşullarında diğer bir dikkat edilmesi gereken unsurlar ise nem ve sıcaklıktır. Aynı zamanda kompostun da selüloz oranı oldukça önemlidir. Kompost ham maddesi  mantarın tohumlarının bulunduğu ortamdır. Mantar bu ortam da rahatlıkla olgunlaşacaktır. Bir mantarın olgunlaşması için maksimum 10 gün gereklidir. Olgunlaşmış bir mantarı da yaprak büyüklüklerinden kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Yaklaşık 15 cm ile 20 cm arasında bir yaprak uzunluğu olan mantar büyümüş, olgunlaşmış demektir.

İstiridye Mantarı Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu mantarın satışı için de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İstiridye mantarı üreticiliği ile ürettiğiniz mantar olgunlaştıktan sonra hemen bu mantarın satışını yapmalısınız. Toplanmayan istiridye mantarı spor üreteceği için diğer mantarları da olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden olgunlaşan tüm mantarların hemen toplanması gerekmektedir. Bu mantarları da topladıktan sonra 2 gün içerisinde satışını yapmanız gerekecektir. Bunun sebebi de mantarın olduğu yer de ağırlık kaybetmeye başlamasıdır. Yani ilk topladığınız da 3 kilo gelen mantar aradan saatler geçtikçe kilo kaybedecek ve 2,5 kilo olacaktır. Bu da üreticinin tüketiciye zararlı satış yapması anlamına gelecektir. Bu mantarın piyasa fiyatı 2017 yılı itibariyle toptan 7 TL olarak belirlenmiştir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir yorum

  1. Merhaba bana biraz tohum lazım ama bulamıyorum. Denemek için mantar tohumunu nerede bulabilirim. yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.