Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamak

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamak

Çiftçilerin birçoğu yetiştiği ürünlere çeşit eklemek ve ürün yetiştiremediği gölgeli alanlardan faydalanılması nedeniyle mantar yetiştirir. Doğru yöntemlerle yapılan yetiştiricilikte ise; yatırımın geri dönüşü diğer işlere kıyasla çok daha kısadır. Aylar içinde bu iş için harcadığınız başlangıç maliyetlerinizi karşılayabilir hatta kara bile geçebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği işte bu saydığımız nedenler dolayısıyla sadece çiftçilerin değil yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Tabi bu işin sürdürebilir olabilmesi için işe başlamadan önce nelere dikkat edilmeli ve ona göre başlangıçta doğru adımları atmalısınız.
Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamak İşe Başlamak isteyen yatırımcılar bu işin en meşakkatli bölümü ise; bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozunmaya uğrayarak örgense organik gübreye dönüştürülmesi yani kompostlaşmaya dönüşmesi işlemidir. Bu iş teknik bilgi isteyen bir iştir ve bu konuda yeterli bilgi ve tecrübe olmadan kompostlaşma yapmak bu işteki başarıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Birçok yatırımcı bu işi çok basit gördüğünden ve bu konuda teknik bilgiye sahip olmadığından ve aceleci davrandığından bu girişimlerinin sonu ne yazık ki, hüsranla sona ermektedir. Bu işe yeni başlayan girişimciler öncelikle kendileri kompostlaşma yapmak yerine torbalanmış hazır kompost ile bu işe başlamaları gerekmektedir. Hazır kompost ile başlanan üretim en az 3-6 ay devam edilmelidir. Bu mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler için çok önemli bir husustur.

Mantar Yetiştiricilerine Öneriler
-Mantarlar nemden hoşlanır. Bu nedenle mantar yetiştirmek için rutubetli bir alana ihtiyacınız olacaktır. Hobi olarak bu işe başlamayı düşünüyorsanız suya erişimi kolay olan gölgelik bir alanları tercih etmelisiniz.
-Bu işten kazanç sağlamayı düşünüyorsanız daha fazla emek ve gayret sarf etmeniz gerekecektir. Daha çok nem ve çevre ışığına ihtiyacınız olacaktır. Bu birada yetiştireceğiniz mantarın türü ile ilintilidir
– Yetiştirileceğiniz alanlarda nemi ısısı, ışık ve havalandırması kontrol altına alınabilmelidir.
-Seralar, yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, ya da müsaitse evde kullanılmayan alanlardan biri olan bodrum katlarında yetiştiricilik yapılabilir.
-Evin bodrum katında yapılacak yetiştiricilik amatörce olduğundan ekonomik anlamda size çok fazla katkı sağlamaz.
– Bu işte bir diğer önemli konuda da nem kadar temiz havadır. Çünkü mantarlar oksijen ile beslenir ve karbon ve oksijen atomundan oluşan karbondioksit yayar. Verim alabilmeniz için düzenli olarak temiz hava almaları gerektiğinden mantarların yetiştirme biçiminize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliğinden Ekonomik Olarak Kazanç Sağlamak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?
-Mantar yetiştiriciliğinden ekonomik anlamda kazanç sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler.
– Yetiştirme tekniğinin çok iyi bilinmesi gerekir. Özellikle bu işe yeni başlayacak olanlar uzman yetiştiricilerden ve teknik elemanların bu konudaki görüş ve düşünceleri alınmalıdır.
– Mantar yetirilecek olan İşletmelerde, ısı izolasyonundan tutunda havalandırma, soğutma ısıtma ve nem durumuna kadar ayarlama tekniğine sahip olmalıdır
Havalandırma, klima, higrometre, termometre su atan pompa, Pülverizatör zaman saati gibi bazı özel alet ve ekipmanlara ihtiyaç vardır
– İşletmedeki havalandırma sistemini otomatik olarak çalıştırılır vaziyette olmalıdır.
– İşletmenin kurulduğu alan yola, suya ve pazara yakın olmalıdır.
-İşletme dere içi ya da bir tepe üzerinde olmamalıdır.
-İşletmenin yakınında fazla ağaç olmamalıdır. Özellikle kompostlaşmayı dışarıda yapacaksanız bu ağaçların yapraklarının kompost üzerine düşmesi önlenmelidir.

– Kompost yapımı sağlık açısından tehlikeli olacağından mahalle sakinleri ve denetleme yapacak olan kurumlarla sonradan yasal konular ile ilgili sorunlar yaşamamak için kompost yapımı mutlaka şehir dışında olmalıdır.
-İşletmeler tarıma elverişli olmayan alanlarda kurulmalıdır.

Ne Tür Mantar Yetiştirilebilir
Kültür mantarı; öncelikle ne tür mantar yetiştirilebilir öncelikle buna karar vermelisiniz. Bu konuda ilk akla gelen ve süper marketlerde sıklıkla gördüğümüz kültür mantarlarıdır. Yetiştirilen mantar çeşitleri arasında hayli popüler olan kültür mantarı yetiştiricilerinin altyapı tesislerine ciddi yatırım yapması gerekir.
İstiridye mantarı Çok fiyatlı olmayan ve bölgesel olarak bulabileceğiniz malzemelerle kolaylıkla yetiştireceğiniz istiridye mantarları 10-25 derece arasında yetiştirilir. Kültür mantarlarına göre daha yüksek fiyattan satılan bu mantarlar ender bulunur. Az bir yatırım üretimi yapılabilir ve yetiştirilmesi en kolay mantar türlerinden biridir.

Yasal Konular
-İşe Başlayacak Olan kişiler, gerçek usulde zirai kazanç mükellefi olarak zirai işletme defteri tutmalıdırlar.
-Mantar yetiştiriciliği faaliyeti ile ilgili geçici vergi beyannamesi, muhtasar beyannameleri , yada vergilerinizi aylık veya üçer aylık dönemler halinde verip vermeyeceğiniz bu ticari faaliyet nedeniyle ayrı bir işletme defteri tasdik ettirilmelidir.
Mantar üreticiliği ile birlikte alım satımı da yapacaksanız bu ticari faaliyet nedeniyle ayrı bir işletme defterine tasdik ettireceğiniz yasal konular arasında yer almaktadır.
Günümüzün Gözde İş Fikirlerinden Olan Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşarak Daha Çok Kişiye Ulaşmasını Sağlayabilirsiniz.

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

36 yorumlar

 1. Sayın yetkili şu anda öğrenme amaçlı hobi olarak başlamak istiyorum ve işi doğru ve kazançlı olarak yürütecek olursam da bu konuda ciddi bir yatırıma girebilirim. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle iyi bir mantar tesisini görmek ve işin nasıl yürüdüğünü gözlemlemek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Arzu hanım
   En kısa zamanda size yardımcı olmak için sizi arayacağız.
   Detaylı bilgi almak isterseniz de 0850 840 09 89 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Şirketimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

   SAYGILARIMLA, Erk Mantar

  • Selam benimde ilgimi cekti bilgi almak ve tesisinizi ziyaret etmek isterim
   Aklima yatar ise kosgebin kurslarina katilip bu isi yapmayi istiyorum

  • sizinle uyuşan fikirlerim ver. emekliyim, sermaye sıkıntım yok. istişare etmek isterim. mustafa aysayar. iyi günler.

 2. Merhaba kar amaçlı mantar üretimi yapmak istiyorum. Ziraat teknikeriyim ama çok fazla bilgiye sahip degilim Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. slm devlet memuruyum, mantar işine girmek istiyorum , memur olarak bu işi yapmama yasal engel var mıdır, yoksa bu işi ne kadar sermaye ile yapabilirim, bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. 25-30 metre kare çatı katımda istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum başarılı olursam mantarhane kurmak istiyorum. çanakkale’de yaşıyorum. zaten çok nemli bir şehir. devlet desteği ve yetiştirme şartları hakkında bilgi almak istiyorum. pazarlamada zorluk yaşar mıyım? 25 metre kare alana ne kadar kompost sığdırabilirim?

 5. merhaba gıda teknikleriyim maalesef ki bebeğim olduğu için bir işe girip çalışamıyorum. mantar yetiştiriciliği yapıp evime destek olmak istiyorum fakat bu işi profesyonel olarak yapmak için bilgiye eğitime ihtiyaç olduğunu düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. İstiridye mantarı yetiştiriciliğini ticari olarak yapmak istiyorum. Bilgim yok bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 7. Merhaba bende mantar işine girmek istiyorum ama bilgi almak istiyorum. nasıl yetiştiriliyor. yardımcı olursanız memnun olurum. hayırlı günler

  • Bulunduğunuz il tarım müdürlüğünden teknik destek alabilirsiniz. böyle bir işe girmeden önce mutlaka üretim yapan bir işletmeyi görmenizi tavsiye ederim. ben şahsen üretim yaptım deneme amaçlı ve bundan çok fayda sağladım.

 8. Bende bu işi yapmak istiyorum yardimci olurmusunuz

 9. Selamın aleyküm ben şanlıurfa da yaşıyorum bende bu işe girmek istiyorum. yerim imkanım var. yardımcı olursanız sevinirim

 10. Bende bu işi yapmak istiyorum ama bir işletme var mı dır acaba çalışarak öğrenebileceğim bir yer var mı

 11. 20 metre kare evimin altında bodrumum var. bende bu işe başlamak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

 12. Merhaba şanlıurfa da ikamet ediyorum ve ne zamandır bu işi araştırıyorum. yer sorunum yok mühendis arkadaşım da var. tek sorunum satışı nerde nasıl yapılır ve kazanç elde etmek mümkün mü?

 13. Yeni emekli oldum kendi işimi yapmak istiyorum. mantar yetiştiriciliği bana cazip geldi. başarabileceğime inanıyorum fakat ticaret konusunda tecrübe maalesef yok. Üretilen mantar nasıl pazarlanacak, alan firmalar var mı?

 14. Merhaba ben istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. yerim müsait. bana yardımcı olur musunuz lütfen?

 15. Ben de bu işe başlamak istiyorum.Gerek bütçe gerek başlangıç için gereken konular hakkinda bilgi almak istiyorum.Iletisime gecerseniz cok memnun kalırım.iyi akşamlar

 16. 6 odalı evimin tamamı müsait mantar yetiştirmek istiyorum neler yapabilirim

 17. Merhaba bu. İşe ticari amaçlı başlamak istiyoruz tam otomatik bir tesis açmak için yardım edermisiniz

 18. Hayırlı kazançlar ben bu işe girmek istiyorum ancak nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Başlama olarak ilk nasıl bir yol izlemeliyim. Çalışmalarınızı takdir ediyorum.

 19. Ben bu işi yapmak istiyorum ve devlet hangi şartlara ne kadar destek veriyor bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum

 20. Bursa da yaşıyorum 120 m2 bodrum katında üretim yapmayı düşünüyorum ama nereden başlarım bilemiyorum.Bana fikir verebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. .Mustafa Şimşek 05075113100

 21. Bu işe başlamak istiyorum başlangıç için ve yapılması gerekenler için bilgi almak istiyorum

 22. Merhabalar,

  Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda profesyonel bilgilendirme için desteklerinizi rica ederim.

 23. Bu ise başlamak istiyorum ve henüz hiç tecrübem ve bilgim yok nereden ve nasıl baslayacagimida bilmiyorum. Bilgi tecrübe ve deneyim adına bir mantar tesisini ziyaret edip bilinclenmek ve ona gore bir yol izlemeyi planlıyorum geri dönüş yaparsanız memnun olurum

 24. istiridye mantarı hakkında verdiğiniz güzel bilgiler için çok teşekkür ederim, düzenli takip eden birisi olarak yorum atmak istedim, sevgiler.

 25. Merhaba, istiridye mantarı yetiştiriciliğine yeni başlıyorum, vereceğininiz öneriler ve tavsiyere ihtiyacım var. Bıraktığım numaradan arayabilirsininiz. İstiridye mantarı üretip satmayı planlıyorum.

 26. Hikmet Özgüner

  Zamanında oldukça fazla istiridye mantarı siparişi vermiştim ve çok ilgilenmişlerdi, bol kazançlar ve başarılar diliyorum

 27. Furkan sayın

  Mantar işini öğrenmek için ne yapmalıyım yani bunun bu kursu var mı herhangi bir şirkette birkaç ay ücretsiz de çalışa bilirim dikkate almanızı arz ederim şimdiden teşekkürler

 28. Mantar işini öğrenmek için ne yapmalıyım yani bunun Bi kursu var mı herhangi bir şirkette birkaç ay ücretsiz de çalışa bilirim dikkate almanızı arz ederim şimdiden teşekkürler

 29. istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için ne kadar bütçem olması gerekli, bu işi yapmadan ne kadar süre öğrenim almam gerekli, ve nasıl bir alana sahip olmalıyım? cevaplarsanız mutlu olurum iyi günler.

 30. istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum, 2018-2019 yılında yapılabilecek mantıklı işlerden olduğunu düşündüm hep, yakın çevremin ve arkadaşlarımın da fikrini aldığımda desteklediler. Uygun miktarda mantar tohumu sağlayacak olanlardan iletişim beklerim.

 31. istiridye mantarı üretiminde 2 yıl kadar çalıştım ancak cidden beklenen verimi almak için sabırlı olmak gerektiğini anladım, insan deneye yanıla bir şeyler öğreniyor ve geliştiriyor. Şu an çok daha kaliteli yürüyorum diyebilirm. Bu yüzden herkese istiridye mantarı üretimi işinde sabırlı olmasını tavsiye ederim.

 32. merhabalar ben ahmet istanbul çekmekoyde dukkanimin bodrum kati var 140 m2 burda istiridye mantari yetistirmek istiyorum bana nasi yardimci olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.