mantar zehirlenmesi ve belirtileri

Mantar Zehirlenmesi ve Belirtileri

Mantar Zehirlenmeleri

Doğada pek çok mantar çeşidi bulunur. Mantarların pek çoğu zararsızken bir kısmı zehirli olabilir. Amatoksin ve zehirli çayır mantarları ülkemizde sık karşılaşılan mantar türleridir. Doğadan mantar toplayanların mantar türlerini çok iyi tanıması gerekir.

Mantar çok sağlıklı bir besindir. Besin değeri yüksektir ve çok lezzetli bir gıdadır. Doktorlar tarafından da sık tüketilmesi önerilir. Fakat doğadaki mantara çok güvenmemek gerekir.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Doğadan toplanan ve emin olunmadan tüketilen mantarlar, mantar zehirlenmelerine yol açabilir. Halk arasında, doğanan toplanan mantarları suda bekleterek zehirden kurtulunabileceği düşünülür. Fakat bu yöntem hiçbir şekilde güvenli sonuç veremez. Bu nedenle tüketici mantar tohumu nasıl saklanır kurallarını bilen üreticilerin ürettiği kültür, istiridye ve benzeri mantarları tüketmekte kararlı olmalıdır.

Mantar zehirlenme belirtileri tüketildikten birkaç saat sonra görülmeye başlar. Şiddetli karın ağrısı ve mide bulantısı görülür. Ayrıca vücut soğur ve şiddetli su ihtiyacı hissedilir. Tüketilen mantarın türüne göre zehirlenme belirtilerinin kendini göstermesi 12 saate kadar çıkabilir. Aşırı halsizlik ve ellerde ayaklarda üşüme gibi bulgular da görülebilir.

Zehirlenmelerde Tedavi Süreci

Zehirlenme teşhisi konduktan sonra hasta kusturulmaya çalışılır. Kaybedilecek olan sıvı miktarı takviye edilir. Vücudun sıvı dengesini koruması önemlidir. Zehirlenmenin çeşidine göre uygun ilaç tedavileri uygulanır. Tedavi süresi uzundur. 7-10 gün arası sürebilir.

Mantar zehirlenmeleri öldürücüdür. Erken fark edilmesi ve hemen tıbbi yardım alınması hayat kurtarır.

 

 

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.