mantarcılık

Mantarcılık Nasıl Yapılır?

Mantarcılık Nasıl Yapılır? Detayları Nelerdir?

Mantar sektörü artık oldukça gelişti ve üretim olarak da sizleri zorlamayacak şartlarda ve ekonomik koşullar altında kolaylıkla yapabileceğiniz bir sektör haline geldi. Ülkemizde mantar tüketimi de çok fazla olmasından dolayı talepler giderek artmaktadır. Son gelişmelere göre artık devlette artan bu talepten dolayı mantar üretimi yapacak olan kişilere destek amaçlı kurslar açmaya başlamış bulunmakta. Gene aynı şekilde firmamız ERK Mantar da sizlere bu konuda yardımcı olmaktadır. Üretimi yapılacak Mantarcılık için pek çok farklı çeşit bulunmaktadır. Fakat son zamanlarda en çok tercih edilen mantar çeşidi kayın mantarıdır. Kayın mantarı hem tüketiciyi hem de üreticiyi memnun eden bir türdür. Bu mantar pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir, besin değeri oldukça yüksektir ve ete benzeyen tadı ile çok fazla tercih edilmektedir. Diğer bir adı da istiridye mantarıdır.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek İstiyorum

İstiridye mantarı yetiştirmek isteyenler için bu tür oldukça ekonomiktir. Evde bile bu mantar türünü rahatlıkla yetiştirebilmeniz mümkünüdür. İstiridye mantarı kayın ağacı altında yetiştiğinden dolayı oksijeni çok seven bir mantar türüdür. Bu yüzden ona gerekli ortamı hazırlarken bu faktöre dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk olarak mantar miseli ile mantarınızın üretimine başlamalısınız. Misel yani mantar tohumu ile mantarları çoğaltarak mantarcılık yapılır. Daha sonra bu mantarın beslenebilmesi için kompost hazırlanması gerekmektedir. Kullanıcılar genellikle besin değeri yüksek olan kompostları kendileri hazırlamaktadır. Tüm mantar çeşitleri için kompost önemli bir faktördür. Daha sonra mantarın istediği ortam koşullarını hazırlamanız gerekmektedir. Tüm mantarlar nemli ve rutubetli alanlarda olgunlaşırlar. Bu yüzden bu nemli ortamı sağlamalı ve daha sonra da bol oksijeni ortama sağlamalısınız. Oksijen için bol havalandırma yapmanız gerekmektedir. Tüm bu şartları yerine getirerek evinizde de mantarcılık yapabilmeniz mümkündür.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

2 yorumlar

  1. halil dağaşan

    nerede nezaman kurs veriliyor nasil başlayabilirim üretime beni bilgilindirebilirmisiniz

  2. istiridye mantarı yetiştirme konusunda kurs olsa süper olur. Şahsen ben mantar tohumu alıp başlamayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.