mantarhane kurulumu

Mantarhane Kurulumu ve Önemli Detayları

 

Mantarhane Kurulumu

Kültür mantarı ve istiridye mantarı üreticiliği son yıllarda hızla gelişmektedir. Boşluk oranı yüksek olan bu pazarda ticari yatırım yapmak isteyen kişiler mantar üreticiliği hakkında kapsamlı bilgi almak için araştırmalar yapmaktadırlar. Okuyucularımıza yazımız içeriğinde mantar üretimi için gerekli olan mantarhane kurulumu ile ilgili genel bilgiler sunacağız. Ayrıca dikkat etmeleri gereken noktalara da değineceğiz. Mantarhane kurulum maliyetleri ilgili üretim yapmak isteyen kişilerin kurulumu gerçekleştiren şirketimiz tecrübeli personelinden bilgi alması daha doğru olacaktır. Gerekli alt yapı ve sisteme göre fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Gerek istiridye gerekse kültür mantarı ürerimi için mutlaka bir yetiştirme alanı olan mantarhaneye ihtiyaç vardır. Eğer mantar yetiştirmeye uygun hazır bir alan bulunuyorsa yeniden bir mantarhane inşa etmek yerine mevcut yer şartları mantar üretimine elverişli bir hale de getirilebilir.

Mantar Yetiştirme Yeri Nasıl Olmalıdır?

Mantar yetiştirmek için uygun alanın nemli, ısı düzeyi istenildiğinde artırılıp istenildiğinde düşürülebilecek, güneş ışığı almayan, hijyenik, su sisteminin ve giderinin olduğu havalandırmanın iyi çalıştığı bir yer olması gerekmektedir. Bu koşullar oluşturulmazsa mantardan kesinlikle verim alınamaz. Ayrıca mantarın yetiştiği zemin olan mantar kompostu da verimli mantar yetiştirme de oldukça önemlidir. Mantarhaneler baştan yapılacaksa genellikle sera mantığı tarzında yapılmalıdır. Fakat seranın içeriye güneş almayan tarzı akla gelmelidir. Mantarhane çadırının ise mutlaka yalıtımlı malzeme olması çok önemlidir. Aksi takdirde yapılan emekler ve tüm üretim boşa gitmektedir. Mantar yetiştirmek için uygun olan metrekareler ve diğer teknik imkanlar bu sistemleri kuran firmamız tarafından kişiye özel raporlanacaktır. Tabi ki öncesinde detaylı araştırma yapmak yatırım yapacak olan kişiler için büyük avantaj sağlamaktadır.

Mantar Alanı Nasıl Tutulmalı

Mantarların yetişeceği alan çok önemlidir. Mantar tohumu ekilen kompostun yetiştirilecek mantar için uygun olması çok elzemdir. İstiridye mantarı ile beyaz kültür mantarı kompostları farklılık göstermektedir. Ayrıca tohumun ekildiğinde ki ortam sıcaklığı ile tohum ekim sonrası mantarın yetişeceği sürede ki ısının da her iki duruma göre ayarlanması gerekmektedir. Mantarhanenin dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Küflü herhangi bir şeyin kesinlikle üretim alanında bulundurulmaması ve havalandırmanın iyi çalışması beklenen verimin alınması için çok önemlidir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.