istiridye mantar yetiştiriciliği

Ticari Olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Ticari Olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Kültür mantarından sonra en çok tercih edilen ve son yıllarda popüler olan mantar türlerinden bir tanesi istiridye mantarıdır. İstiridye mantarına olan talep, bu alanda üreticileri de iştaha getirmektedir. Yaklaşık olarak 20 yıldır mantar yetiştiriciliği yapılan ülkemizde özellikle son yıllarda mantar üretiminde hızla artış söz konusu olmuştur. İstiridye mantarı yetiştirerek ek gelir elde edebileceğiniz gibi zaman içerisinde tamamen ticari hayatınızı mantar yetiştiriciliği üzerine de kurabilirsiniz. Ülkemiz genelinde yaklaşık olarak 5.000 kadar istiridye mantar yetiştiriciliği için yer bulunmaktadır. Mantar üretimi konusunda başarı sağlamak isteyenlerin ise bu işin nasıl yapıldığını iyi öğrenmesi gerekmektedir. Hatta mantar üreticilerini bulup bizzat mantarhane ziyaretleri yaparak üreticiler ile durumu iyi analiz etmek gerekmektedir.

Kompost Nedir?

Kompost kısaca özetlemek gerekirse mantarın toprağına verilen isimdir. Mantarın yetişeceği alanın hazırlanması ve mantarın toprağının en doğru şekilde ayarlanması için mantarın yetişme şartlarının çok iyi öğrenilmesi gerekir. Mantar kompostu fotosentez yapamayan mantarın topraktan besinleri iyi bir şekilde alabilmesi için uygun azot, vitamin ve mineral desteğine sahip olması gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği yapacak olan kişilerin kompost konusunda oldukça özenli olması gerekmektedir. Kültür mantarı için uygun olan kompost, istiridye mantarı için uygun koşulları sağlamamaktadır. Mantar üretiminden iyi bir verim elde etmek ve güzel kazançlar sağlamak isteyen kişilerin komposta çok önem vermesi gerekir. İyi bir kompost, mantarın verimi ile doğrudan alakalıdır.

Yetiştiriciliğin Aşamaları

İstiridye mantarı için uygun kompost hazırlandıktan sonra, mantarın yetişmesi için uygun zeminde kompost yayılır. Bu mantarın büyüyüp yetişeceği topraktır. Sonrasında tohumlama süreci başlar. İyi bir tohumlama süreci için kompost sıcaklığı 21 ila 23 derece olması beklenmelidir. Sonrasında tohumlar kültür yatağı diye adlandırılan topraklı bölmeye serpilmelidir. Serpme işlemi sonrası kompost ve tohumlar karıştırılmalıdır. Ekilmiş mantarlar sonrasında ki gelişim sürecinde 15 ila 18 derece sıcaklıkta kalmaları gerekmektedir. Eğer mantarhanenin ısı ve havalandırma sistemleri iyi çalışmıyorsa mantar tohumları ölürler. Nem ortamı da oldukça önemlidir. Yetişme süreci boyunca ortam neminin yüzde 80 ile yüzde 95 aralığında tutulması gerekir.

 

Buna da Göz Atın

mantar kompost

Kompost Yapımında Soğuk Pastörizasyon Uygulaması

Soğuk Pastörizasyon Uygulaması Tarım ürünlerinin sofralara gelene kadar birçok kimyasala maruz kalması ve yıkanmasına rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.